Anasayfa /  Foto Galeri

Karın yağları nasıl yok edilir. işte 6 bilimsel yolu!

İnsanların büyük çoğunluğunun kilo vermedeki ana amaçları içinde karın bölgesinde var olan yağlar vardır. peki bu yağlardan kurtulmanın bir yolu var mıdır? İşte detaylar!

Karın yağları nasıl yok edilir. işte 6 bilimsel yolu! - Sayfa 1

1- Şekerden ve şekerli içeceklerden uzak durun

Şeker içeren besinler sağlığımız için zararlıdır, ayrıca çok fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olabilir. Ayrıca araştırmalar şekerin metabolizmanın çalışmasını kötü etkilediğini de ortaya koyuyor. Şekerin yarısı fruktoz ve yarısı glukozdan meydana gelir. Şekerin içindeki fruktoz, çok fazla alındığında karın bölgesinde ve karaciğerde yağ birikmesine neden olur. Karaciğer, fazla fruktoz alması durumunda aşırı yüklenir ve bu maddeyi yağa çevirir.  Çocuklardaki obezitenin %60’ının sorumlusu şekerli içecekler. Şekerli içecekler, şekerli gazlı içecekler, meyve suları ve spor içecekleri "zararlılar" kategorisinde görülüyor.  İçecekleri satın alırken etiketlerini kontrol ederek şeker içermediklerinden emin olabiliriz. Sağlıklı olduğunu iddia eden ürünlerin bile şeker içerdiğini unutmamalıyız.  Meyvelerde bulunan lif, fruktozun zararlı etkisini azalttığından şekeri meyvelerden alabiliriz.

Karın yağları nasıl yok edilir. işte 6 bilimsel yolu! - Sayfa 2

2- Daha fazla protein tüketin

Kilo vermede en etkili yöntemlerden biri bol miktarda protein tüketmektir.  Araştırmalara göre protein, açlığı %60’a kadar azaltıp günlük tüketilen kalori miktarını 441’e kadar düşürmeye yardımcı oluyor.  Amacınız kilo vermekse, proteini artırmak etkili bir yöntem olacaktır.

Öte yandan protein sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmıyor, kilo almayı da engelliyor. Karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak için de faydalı bir yöntem olacaktır. Araştırmalarda bu düşünceyi destekliyor, yüksek oranda protein tüketenlerde karın yağlanmasının daha az olduğu ortaya koyuluyor. Kadınlarda 5 yıla kadar karın bölgesi yağlanmasını engellemek protein ile mümkün. Ayrıca rafine edilmiş karbonhidratlar ve yağların da karında yağlanmaya neden olduğunu, meyve ve sebzelerin ise kurtulmaya yardımcı olduğunu ekleyelim. Protein olarak yumurta, balık, baklagiller, kabuklu yemişler, et ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

Karın yağları nasıl yok edilir. işte 6 bilimsel yolu! - Sayfa 3

3- Daha az karbonhidrat yiyin

Kilo vermenin en etkili çözümlerinden biri de karbonhidratı kesmektir.  Pek çok araştırma, karbonhidratsız beslenmeye başlayan insanların iştahlarının azaldığını ve kilo vermeye başladıklarını gösteriyor. 20’den fazla araştırma ise normal diyetlerle kilo verenlere oranla karbonhidrat tüketmeyenlerin 2 hatta 3 kat daha hızlı kilo verdiği ortaya konuyor. Düşük yağ diyetlerinde kalori miktarı kısıtlaması bulunurken düşük karbonhidrat diyetlerinde ise herhangi bir sınır bulunmuyor.

Karbonhidrat azaltıldığında vücut su da atmaya başladığından daha hızlı sonuç veriyor. 1-2 günde tartıda ciddi bir fark görülebiliyor. Bu beslenme şeklinde tek yapılması gereken rafine edilmiş karbonhidratlardan uzak durmak: Şeker, beyaz ekmek. Özellikle de yüksek miktarda protein tüketiyorsanız... Hızla kilo vermek istiyorsanız, günlük tükettiğiniz karbonhidrat miktarını 50 grama düşürün. Bu sizi ketosis denen bir duruma sokacak ve vücudunuz yakıt almak için yağ yakmaya başlarken iştahınız da azalacak. Bu beslenme şeklinin Tip 2 şeker hastalığı için de çok faydalı olduğunu ekleyelim.

Karın yağları nasıl yok edilir. işte 6 bilimsel yolu! - Sayfa 4

4- Daha fazla lif tüketin

Lif tüketmek kilo vermeye yardımcı olur ama hangi tür lif olduğu da çok önemli. Sindirilebilir ve kıvamlı lifleri tercih edin. Bu lifler, bağırsağın çeperinde kalın bir jel meydana getirirler. Bu sayede de bağırsaklardaki besinlerin geçişini yavaşlatırlar. Sindirimi yavaşlatarak daha fazla vitamin ve mineralin ayrıştırılmasını sağlarlar. Daha uzun süre tokluk hissi yaşarız. Yapılan araştırmalar günde 14 gram lif tüketmenin %10 daha az kalori almaya ve 4 ay gibi bir sürede 2 kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. 10 gram lif ise karın yağlarını %3,7 azaltıyor.