Anasayfa /  Sağlık

Karın Bölgesinde Şişkinliğe Yol Açan 6 Alışkanlık

Karın iltihabı, belirli bir intolerans veya gaz oluşumunun bir sonucu olabilir. Kalıcı hale gelmesi durumunda, bir karın bölgesi uzmanıyla görüşmelisiniz.

Abone ol
Abone ol 25 Ocak 2017 04:02

Çoğu kişi şişmiş bir karın için tek tetikleyicinin kötü bir beslenme veya yetersiz egzersizden kaynaklanan yağ birikimi olduğunu düşünür.

Bölgesel yağın ana problemlerden biri olduğu doğrudur, ancak karın bölgesinin boyutunu etkileyen diğer faktörler de mevcuttur. 

Örneğin, aşırı tuz tüketimi dokularda sıvı birikimine yol açar ve vücudunuzun doğal iltihap tepkisini arttırır.

Ayrıca gıda hassasiyeti yaşadığınızda benzer bir durum oluşabilir. Bu sorun hazımsızlığa ve sindirim sisteminde sorunlara yol açar.

Sonuç olarak, normalden ağır görünüp, daha ağır hissedebilirsiniz. Bu çok rahatsız edici olabilir. 

Bu yüzden hangi alışkanlıkların karın bölgesinde şişliğe yol açtığını bilmekte fayda var. Böylece yeniden oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Gelin beraber keşfedelim! 

1. Süt ve süt ürünleri tüketmek

Süt ve süt ürünleri karın bölgesinde şişliğin ana nedenleri arasındadır.

Bu genelde laktoza hassasiyetten kaynaklanır. Laktoz, vücut sindiremediği zaman kolonda fermente olan doğal bir şekerdir.

Laktozun zayıf emilimi bağırsaklarda gaza, karın bölgesinde ağrıya, ishale ve kabızlık gibi problemlere yol açar.

Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?
Süt ürünlerinden kaynaklı şişkinlikten kaçınmak için en iyi yol onları alternatifleriyle değiştirmektir. Süt ve süt ürünleri yerine badem sütü, pirinç sütü gibi farklı sebze temelli sütler kullanın.


Ayrıca kalsiyum açısından zengin sebzeler tüketin. Bu mineralin günlük alımını bunlardan sağlayabilirsiniz.
2. Çok hızlı yemek

Çok hızlı yemek yemek veya lokmalarınızı düzgün çiğnememek hazımsızlığa yol açar ve midede hava birikmesine sebep olur.

Yemek yerken bunu fark etmeseniz de, eğer acele ile yemek yerseniz hava yutarsınız ve bu da karın bölgesinde şişliğe neden olur.

Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?
Günün her öğünü için bir zaman aralığı belirleyin. Bu en az 20 dakika olmalı. Yavaş yavaş yemeye ve lokmalarınızı iyice çiğnemeye özen gösterin.


Öğünler sırasında dikkat dağınıklığı yaratacak şeylerden kaçının. Böylece her lokmayı yutmadan önce dikkat edersiniz.
3. Aşırı tuz tüketmek

Aşırı sodyum sıvı tutulumuna, yüksek kan basıncına ve vücudun dokularında genel şişkinliğe sebep olur.

Tuz elbette yemeklerin tadını arttıran bir malzemedir. Ama aşırı kullanımı vücutta olumsuz etki yaratır ve ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Tüketiciler olarak tuz tüketiminin sadece yemeklere eklediğimiz tuz ile gerçekleşmediğini bilmekte yarar var. Tuz, işlenmiş gıdaların içinde yer almaktadır. 

Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?
Rafine tuz yerine deniz tuzu veya Himalaya tuzu kullanın.


Ayrıca sağlıklı alternatif çeşniler kullanın. Mesela baharatlar bunun için çok uygundur. Kekik, nane, biber veya dağ kekiği bunlar arasındadır.


Ürünlerin arkasında yazanları okuyun. Ne kadar sodyum tükettiğiniz hakkında bilinçli olun.
4. Sakız çiğnemek

Eğer her gün sakız çiğniyorsanız, düz bir karın elde etmede sorun yaşamanızın nedeni bu olabilir. Sakız çiğnediğinizde hava vücudunuza girer ve karın şişmesini arttırabilir.

Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Stres ve anksiyeteden arınmak için sakız çiğniyorsanız, bunun yerine sebze ve meyvelerle atıştırmalıklar hazırlamayı tercih edin.

5. Karbonatlı, gazlı içecekler tüketmek

Büyük reklam kampanyaları gazlı içeceklerin sıcak günlerde susuzluğu gidermek için en başarılı yol olduğuna insanları inandırdılar.

Ama sağlık uzmanları bunun en iyi yöntem olmadığını çünkü bu içeceklerin içeriğinde herhangi bir besleyici öge bulunmadığını söylüyorlar. Dahası bunlar sağlığa zararlı olabilecek yapay maddelerden oluşuyor. 

İçeriklerindeki yüksek oranda şeker, karbonlaşma ve yapay tatlandırıcılarla beraber sindirim yollarında reaksiyonlara sebep oluyor ve karın bölgesinde şişliğe yol açıyor.

Yani o çok sevdiğiniz baloncuklu his aslında şişkinliğe ve ağırlığa sebep olan şey.

Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?
Bu içeceklere para harcamak yerine doğal meyve suları, içecekler ve çaylar yapın. Bunları evde hazırlamak için sayfamızda harika tarifler bulabilirsiniz.


Vücudunuzu nemli tutmayı unutmayın. Günde iki litreye kadar su içmeniz önemli.
6. Öğünleri atlamak veya az yemek

Öğünleri atlamak veya miktarlarını azaltmak kalorilerden kaçınmak veya kilo vermek için en iyi yöntemler değildir.

İnsanlar uzun süre boyunca kilo vermek için bunu uyguladılar ama sonuçta bunun yeniden kilo almaya ve hatta diğer problemlere de yol açtığı görüldü.

Günde 5 kereden az yemek yemek vücudun sindirim süreçlerini zorlaştırır. Ayrıca kendinizi daha aç hissedersiniz ve karnınızda birikmeye başlayan yağları kolayca fark edebilirsiniz. 

Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Makul oranda beslenin. Öğün porsiyonlarınızı günde beş kere olacak şekilde ayarlayın. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra eğer karın bölgenizde şişlik halen ısrarcıysa, bunun sebebini öğrenmek için doktorunuza başvurun.


Yorumlar