Anasayfa /  Güncel

Kabine değişikliği: 4-5 bakan daha mı değişecek?

Kabine değişikliği ile ilgili gece yarısı yapılan mini revizyon sonrası Reuters’tan flaş Berat Albayrak ve 4-5 bakanın daha değişebileceği iddiası geldi.

Abone ol
Abone ol 21 Nisan 2021 20:27

Haftalardır süren kabine değişiklikleri beklentisinde ilk adım bu sabaha karşı Resmi Gazete ile gelirken daha kapsamlı bir revizyon için beklenti devam ediyor.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile yayımlanan değişikliklerle Ticaret Bakanlığı’na kendi şirketinden dezenfektan alımı ile gündeme gelen Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilerken, bu göreve İstanbul milletvekilli Mehmet Muş atandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iki bölündü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Vedat Bilgin atandı.

'4-5 BAKANLIKTA DAHA DEĞİŞİKLİK OLABİLİR'
Reuters’a konuşan kaynaklar, Ramazan Bayramı sonrasında en az 4-5 bakanlıkta daha değişiklik olabileceğini ve normal şartlarda seçime kadar bu yeni kabine ile devam edilebileceğini belirtiyorlar.

Gece yarısı yapılan değişikliklerle ilgili olarak üst düzey bir yetkili, genel bir kabine değişikliği beklentisi olduğunu ve bunun halen de geçerli olduğunu belirterek, “Ancak Pekcan’ın dezanfektan olayı kabul edilebilir değildi. Görevde devam edemeyeceği sinyalini almıştı zaten bu olaydan sonra” dedi ve kabine değişikliği planının bu nedenle iki parça haline dönmüş olabileceğini kaydetti.

BERAT ALBAYRAK İLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN GELİŞME
Bayram sonrası beklenen değişikliğin yapılması gibi bir beklenti olduğunu söyleyen üst düzey yetkili "Genel olarak Berat Albayrak'ın bakanlığa dönmesi beklenmiyor. Ama dört-beş bakanlıkta değişiklik beklentisi hakim." açıklamasında bulundu.

BİR DÖNEMDE İKİ KABİNE
Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genellikle bir dönemde iki kabine ile çalıştığına işaret ederek, “Değişiklik de dönem ortası gibi oluyor. Şimdi kongre oldu parti yönetimi değişti, TBMM yönetimi değişti. Artık kabinede de değişim zamanı demek bu. Zaten yaptığı çalışma tatilinde de kabine çalışıldı. Yorulan ve performansından memnun olunmayan bakanlıklarda değişiklikler olacaktır” dedi.

AKP'ye yakın bir kaynak da Pekcan'ın yaptığının herkesi zora sokan bir davranış olduğunu belirterek, yeni gelen Bakanın da Berat Albayrak’a yakın olduğunu vurguladı.

Aynı kaynak, “Kabine değişiklik beklentisi (bu değişim ile)bitmedi. Kabine ile ilgili genel bir beklenti halen var. Cumhurbaşkanı zamanlamasını ayarlıyordur. Çünkü beklenti oluşunca medyada yer alınca, isimler verilince yapacaksa da bekletiyor” dedi.

Yorumlar