Anasayfa /  Dünya

Joe Biden’ın Türkiye hakkındaki skandal sözlerine siyasi partilerden tepki geldi!

ABD başkan adayı Joe Biden'ın Ocak ayında verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Onu darbeyle değil seçimle devireceğim" ifadelerini kullandığı konuşmasının gündem olmasıyla, Biden'a AK Parti, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi'nden tepkiler geldi.

Abone ol
Abone ol 16 Ağustos 2020 00:30

ABD'deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump'a rakip olan Joe Biden'ın açıklamalarına Türkiye'den tepki yağıyor. AK Parti Sözcüsü Çelik, "Cumhurbaşkanımıza karşı 'Ben onu çeşitli yollarla değiştireceğim' şeklinde bir ifade kullanması, Türkiye'nin demokratik iradesine karşı bir saldırıdır, bu saldırıyı kendisine iade ediyoruz ve onun bu saygısızlığını kınıyoruz" ifadelerini kullandı. İletişim Başkanı Altun ise, "Türkiye, siyasi oyunlara malzeme yapılacak bir ülke asla değildir." dedi.

ABD'de Donald Trump’ın en büyük rakibi Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden'ın geçtiğimiz yılın Aralık ayında New York Times gazetesine verdiği röportajda kullandığı ifadeler, sosyal medyada gündem oldu. Joe Biden, söz konusu röportajda "Bence ona (Erdoğan'a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Başkan seçilirsem Erdoğan'ı darbeyle değil seçimle devireceğim, muhalefete destek vereceğim. Parlamento'ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için... Bu iş bir süre iyi gidiyordu. Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli." ifadelerini kullandı.

Joe Biden’ın sosyal medyada gündeme gelen konuşmasının aylar önce olduğuna dikakt çeken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Herkes dikkatli olsun. Joe Biden’ın 8 ay önce söylediği sözü şimdi ısıtanlara , Joe Biden’a ve bütün dünyaya Büyük Atatürk 101 yıl önce Sivas’tan gereken cevabı vermiştir: Manda ve himaye kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyadan Biden’a seslenen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Emperyalist devletler Türkiye'nin de, Arap’ın da, Irak’ın da, Anadolu’nun da, Suriye’nin de düşmanlarıdır. Millet iradesinden başka bir gücü asla tanımıyoruz. CHP dün olduğu gibi bugün de emperyalist emellerin karşısındadır! Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

KARAMOLLAOĞLU’NDAN ‘GEORGE FLOYD’ HATIRLATMASI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Biden’ın sözlerine “Türkiye Türkiye’den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz” diye tepki gösterdi.


ABD’de kitlesel ayaklanmalara neden olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmeden önceki son sözleri ‘Nefes alamıyorum’u İngilizce yazarak hatırlatıp ‘Siz kendi dertlerinize yanın’ diyen Karamollaoğlu şöyle devam etti:

* Amerika başka ülkelerin içişlerine karıştığı müddetçe dünyaya hiçbir zaman barış ve huzur gelmeyecek. Kendi içlerinde sıkıntıların her geçen gün arttığı bir ortamda Joe Biden'a düşen görev önce kendi ülkesinin sorunlarına odaklanmak olmalıdır.

İNCE, ATATÜRK’ÜN SÖZÜYLE YANIT VERDİ

Biden’a hem İngilizce hem de Türkçe mesajıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle cevap veren Muharrem İnce, “Atatürk’ün de söylediği gibi BAĞIMSIZLIK Karakterimizdir! Türkiye’de Hükümet değiştirmek sizin işiniz değil, milletin işi” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’Lİ ÜNAL: TRUMP’I HAKLI ÇIKARDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Biden’a şu sözlerle cevap verdi:

* Türkiye’nin bağımsızlığını, güçlü yükselişini hazmedemeyip türlü araçlarla buna engel olmaya çalışanlar karşılarında her daim Cumhurbaşkanımızı, milletimizin iradesini buldular. Bundan sonra da bulmaya devam edecekler.

* Eski Türkiye özlemiyle bu ülkeyi hizaya çekmeye çabalayanlar sadece hüsranla karşılaşacaklar. Dışarıdan büyük fonlarla desteklenen etki ajanları da, onların siyasetteki ortakları da ülkemizin tam bağımsızlığı için yürüdüğümüz bu yoldan bizi alıkoyamayacaklar.

* Ucuz, provokatif ithamlarla Cumhurbaşkanımızı küresel güçlerle yan yana telaffuz eden muhalefet Biden’ın bağımsızlığımızı hedef alan hadsiz görüşlerinden medet umar haldedir. Çelişkilerle dolu bu gayrimilli siyaset kaybetmeye mahkumdur.

* Biden'ın bu müdahale itirafı, Trump'ın Biden'ın zekasına ilişkin tespitini haklı çıkarmış ve “dış mihrak komplo teorisi” genellemeleri ile Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesini itibarsızlaştırmak isteyen işbirlikçilerin söylemini de açığa düşürmüştür.

 

İYİ PARTİ’Lİ AYDIN: YOK HÜKMÜNDEDİR

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ise Biden’a şunları söyledi:

* Joe Biden’ın küstah açıklamaları eğer birine “yarayacaksa” mevcut iktidara yarayacaktır. “Dış güçler” paranoyasıyla Türkiye'nin gerçek sorunlarının üzerini örtmeye çalışan iktidar, Biden'ın bu saçma açıklamalarına can simidi gibi sarılabilir ama Türk Milleti gerçeğin farkındadır!

* Arkasındaki tek desteği Türk Milleti'nin demokratik iradesi olan bizler, yerel seçimlerde olduğu gibi ilk genel seçimlerde de gücümüzü ortaya koyacağız. Bu sebeple ABD Başkan adayı Joe Biden’ın son açıklaması bizim nezdimizde yok hükmündedir!

* İktidarın demokratik usullere bağlı kalınarak, milletin iradesinin tam anlamıyla yansıtıldığı seçimler yoluyla el değiştirmesine inanmış olan biz İYİ Partililer, ABD Başkan adayı Joe Biden'ın küstah sözlerini şiddetle kınıyor ve haddini bilme çağrısında bulunuyoruz.

* Değil ABD başkanı adayı Joe Biden, yeryüzündeki hiç bir şahıs Türk siyasetine istikamet çizemez. Türk siyasetini dizayn edecek tek kudret Büyük Türk Milleti'dir.

* ABD başkan adayı Joe Biden; “seçilirsem Türkiye’de muhalefeti destekleyip iktidarı devireceğim” demiş. Bu küstah açıklama asla kabul edilemez. Kaldı ki bu sözlerin Türkiye’de tam tersi etkiyle iktidarın ekmeğine yağ süreceği de açıktır.

DAVUTOĞLU: MİLLET İRADESİ DIŞINDA BİR GÜÇ TANIMAYIZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise isim vermeden şöyle dedi:

* Bu ülkede kimin iktidar olup, kimin iktidardan gideceğine sadece millet karar verir!.. Biz millet iradesinin dışında hiçbir gücü tanımayız!..

BABACAN’DAN BIDEN MESAJI

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Joe Biden'in 7 ay evvel söyledikleri tekrardan bir biçimde gündem oldu. Demokrasimizin yegane güç kaynağı halkımızın iradesidir. Siyasi partilerin bundan başka bir desteğe ihtiyacı yoktur” dedi.

SOYLU: BİR DAHA DENEMESİNE VARIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Biden’a seslenerek, “Türkiye eski Türkiye değil. Bir daha denemesine varız… ” mesajını paylaştı.

CHP’DEN TEPKİLER

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, şu soruları gündeme getirdi: “Aralık 2019’da söylenen sözlerin bugün gündeme getirilmesiyle ne amaçlanıyor? Biden’e haddini bildiririz ama sizin amacınız ne? Bugüne niye beklediniz? Hangi pazarlığın içindesiniz? ABD’deki Türk yetkililerin akılları başlarına yeni mi geldi?”

CHP Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, aksini iddia etmek ve dayatmak kimsenin haddi değildir. Saray rejimini bu halk değiştirecektir!” mesajına yer verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bizim demokrasi ve özgürlük mücadelemiz, hiçbir emperyalist himmete muhtaç değildir. “Bağımsızlık bizlerin karakteridir.” Biz siyaseti okyanusun ötesinin çıkarları için değil, milletimizin çıkarları için yaparız. Joe Biden Erdoğan'ın değirmenine su taşımaktan vazgeçsin” açıklamasında bulundu.

İYİ PARTİ’Lİ DİKBAYIR: BUGÜN SERVİS EDENLER BİLSİN Kİ…

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Joe Biden kendi işine baksın, Ocak 2020’de yaptığı açıklamayı bugün servis edenler bilsin ki, muhalefet emperyalizmin değil milletinin gücüyle iktidara yürüyor” dedi.

AĞIRALİOĞLU: İZAHA MUHTAÇTIR

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, şunları söyledi:

* Memlekette hem iktidar olmaya hem de iktidar olduktan sonra Türk Devleti’ni ve aziz milletimizi her türlü kirli hesaba karşı koruyabilecek birikime, tecrübeye ve ahlâka sahibiz.

* Türk Milleti’nin ve Türk Devleti’nin istikbaline pusu kurmaya hevesli herkese de yeteriz evelallah. Aylar evvel yapılmış bir açıklamanın, niçin yeni görmüş olduğu, Hariciyemizce muhakkak izaha muhtaçtır!

* Lâkin, ABD yönetiminin 15 Temmuz darbesindeki parmağı ve güneyimizde bir kukla istasyon devleti kurma çalışmaları aşikârdır. Joe Biden’dansa “stratejik müttefikimiz”e bakalım!

* İktidarı ABD’nin Türkiye hesapları karşısında yetersiz gördüğümüzü defalarca ifade ettik. Ancak, iç politikada AK Parti ile rekabetimize rağmen dışarıya karşı millî duruşumuz nettir. Dışarıdan, Joe Biden dâhil hiçbir güç odağı bu gerçeğin rağmına demokrasimize istikamet çizemez!

* Bugün Eruh baskınının ve şehidimiz Ahmet Çamur’un şehadet yıl dönümü! Şehitlerimize rahmetle ve bu şuurla ifade ediyorum: Türkiye’de iktidarları sadece Türk Milleti tayin eder ve sorgular. İktidar değişikliğini sadece milletimiz yapar; siyasetimizi sadece Türk seçmeni belirler.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİK İRADESİNE SALDIRIDIR
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın açıklamalarına ilişkin, "Cumhurbaşkanımıza karşı 'Ben onu çeşitli yollarla değiştireceğim' şeklinde bir ifade kullanması, Türkiye'nin demokratik iradesine karşı bir saldırıdır, bu saldırıyı kendisine iade ediyoruz ve onun bu saygısızlığını kınıyoruz." dedi.
Çelik, NTV canlı yayınına telefonla bağlanarak, Biden'ın açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Biden'ın "Türkiye'nin Cumhurbaşkanını muhalefetle verimli temaslar yaparak değiştireceğim" gibi söylemlerde bulunmasını "darbecilik" olarak nitelendiren Çelik, Biden'ın "darbeyle değil seçimle" diyerek, kendi darbeciliğini örtmeye çalıştığını vurguladı.

Çelik, Biden'ın, Türkiye'deki bazı siyasi partileri, vatandaşların belli kesimini kendi ajandasının bir parçası göstermesinin de saygısızlık olduğunu kaydetti.

"Bizim siyasi hayatımıza kimse müdahale edemez, siyasi hayatımız dış müdahaleye kapalıdır." diyen Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletin oyuyla, milletin iradesiyle seçildiğini ifade etti.

"KÜRTLER DİYEREKTEN TEKELCİ BİR İFADE KULLANIYOR"
"Yönetimin, milletin iradesiyle iş başına gelmesi" şeklindeki demokratik kazanımdan asla taviz verilmeyeceğinin 15 Temmuz 2016'da bedel ödenerek dünyaya gösterildiğini belirten Çelik, "Sonra tutuyor, 'Kürtler' diyerekten tekelci ifade kullanıyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının bir kısmını ya da Kürt kardeşlerimizi kendi kontrolünde göstermeye çalışarak da saygısızlığa imza attı. Buna, bütün vatandaşlarımız vakar ve olgunlukla, kınayarak gereken cevabı verecektir. Muhalefet partilerinden de cevap verileceğini bekliyoruz." diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim şekline milletin karar verdiğini vurgulayan Çelik, bunu herhangi bir şekilde dış müdahaleyle değiştirmeye de kimsenin gücünün yetmeyeceğini kaydetti.


Biden'ın sözlerinin yok hükmünde olduğunu, bunların söyleyenin çirkinliği gösterdiğini ifade eden Çelik, "Herhangi bir dış müdahaleye demokrasimizi açmak, herhangi bir dış müdahaleyle demokrasimizi zaafa uğratmak gibi bir zihniyetimiz yok, bünyemiz de bu tip müdahalelere karşı gereken bağışıklığa sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.

Joe Biden'ın, daha önce yaptığı "Trump, kaybettiği halde seçim sonuçlarını kabul etmezse, ordu Trump'ı Beyaz Saray'dan çıkarır." açıklamalarıyla seçim sonuçlarını tahakkuk ettirmek için orduyu müdahaleye çağırdığını anlatan Çelik, buna karşın Biden'ın Türkiye'deki meşru seçim sonuçlarını, meşru seçimle oluşmuş iktidarı, Cumhurbaşkanlığı makamını değiştirmek için dış müdahalede bulunabileceğini söylediğini aktardı.

"TÜRKİYE'YLE, TÜRK MİLLETİNİN İRADESİYLE KAVGA ETMEKTİR"
Çelik, Biden'ın, açıklamalarıyla Amerikan sistemi içindeki politik değerler krizini gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Biden'ın, 'Ben Erdoğan'ı değiştireceğim' demesi, Türkiye'yle, Türk milletinin iradesiyle kavga etmektir. Cumhurbaşkanımıza karşı 'Ben onu çeşitli yollarla değiştireceğim' şeklinde bir ifade kullanması, Türkiye'nin demokratik iradesine karşı bir saldırıdır, bu saldırıyı kendisine iade ediyoruz ve onun bu saygısızlığını kınıyoruz. Bütün bu tartışmalar bize şunu gösteriyor, demokratik dünyanın dikişleri çözülüyor, artık eskisi kadar stabil bir dünyada değiliz. Bir demokrat parti başkan adayı çıkıp bunları konuşabiliyorsa, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan düzenin dikişlerinin ne kadar kolay çözülebildiğinin bir göstergesi olarak bunu okumak lazım. Bunu, 'Amerikan sisteminin ağır bir politik değerler krizinin içine girdiği' olarak görmek lazım, bunun da dünyaya sirayet edeceğini bilmek lazım."


Bundan sonra da demokrasiyi sağlam tutacaklarını, demokratik kazanımlara sahip çıkacaklarını belirten Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işinin, görevinin başında olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğini, dirliğini temsil etme makamında bulunduğunu söyledi.
Türkiye'nin demokratik sisteminin işlediğini, siyasi hayatın olgunluk içinde varlığını sürdürdüğünü ifade eden Çelik, bütün bu dış müdahalelere kapalı olunduğunu göstermeye, Türkiye'nin gücünü artırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.


ALTUN: TÜRKİYE, SİYASİ OYUNLARA MALZEME YAPILACAK BİR ÜLKE DEĞİLDİR
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından şu mesajları paylaştı:

"ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın Aralık ayında kullandığı, nitekim bugünlerde medyaya yansıyan ifadeleri Türkiye üzerinde oynanan oyunların ve müdahaleci yaklaşımların adeta bir yansımasıdır. Bu ifadeler demokrasiyle ve Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin doğasıyla örtüşmemektedir.

NATO müttefikimiz olan ABD'nin bir başkan adayının diplomaside de yeri olmayan bu yakışıksız ifadelerinin mevcut yönetimce de kabul edilemez görüldüğüne inanıyoruz. Türkiye, siyasi oyunlara malzeme yapılacak bir ülke asla değildir.

ABD siyasi kurumları ile Amerikan kamuoyunun günlük siyasi kazanımlar için yapıldığı ayan beyan ortada olan bu sorumsuz açıklamalara prim vermeyerek gereken tepkiyi göstermesi demokrasinin bir gereğidir.
Tüm bunların yanında, ülkemizdeki muhalif siyasetin, kendisini küçük düşürücü ve milletimizin aklında soru işaretleri oluşturan bu ifadelere herhangi bir tepki göstermemiş olması üzücüdür ancak bizler için şaşırtıcı değildir.


Türkiye, demokratik siyasi atmosferin bu tip sorumsuz beyanatlarla bozulmasına müsade etmeyecek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde mücadelesine devam edecektir.

Hiç kimse milli irademize ve demokrasimize saldıramaz, halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızın meşruiyetini sorgulayamaz. Buna cüret edenler en son 15 Temmuz 2016 gecesi ağızlarının payını almışlardır. Dostça bir hatırlatma!"

Yorumlar