Anasayfa /  Ekonomi

Japon otomotiv devi Toyota Türkiye'de üretime ara veriyor

Otomotiv devi Toyota, Türkiye'de üretime geçici olarak ara veriyor.

Abone ol
Abone ol 02 Ağustos 2020 23:02

Japon otomotiv devi Toyota, Türkiye'de üretime geçici olarak ara veriyor.

Ucuz kredi desteği sonrası otomotiv sektöründe talep patlaması yaşanıyor. Otomotiv şirketleri talebe yetişmeye zorlanıyor. İkinci el pazarında da araç fiyatları yükseldi.

Talep artışının geçici olduğu ve sektörde ileride bir durgunluğun yaşanacağı ifade ediliyor. Para Analiz'in haberine göre Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, planlı bakım, onarım ve revizyon çalışmaları nedeniyle 30 Temmuz 2020 ile 13 Ağustos 2020 tarihleri arasında üretime ara veriyor.

 

Fabrika çalışanlarının büyük çoğunluğu bu periyotta yıllık ücretli izinlerini kullanırken, fabrikada yalnızca bakım çalışmalarında görevli personel bulunmaya devam edecek.

Türkiye’nin üretim ve ihracat devlerinden Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, geçtiğimiz yıl 251.637 adet araç üretirken, 230.659 adet ihracat gerçekleştirdi. Geçen dört yıllık süreçte de Avrupa’nın tüm Toyota fabrikaları arasında en yüksek üretim ve hibrit üretim yüzdesine ulaşmıştı.

Üretim faaliyetlerini Sakarya’da gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2020 yılının sonunda bir önceki yıllarda sergilediği üretim ve ihracat performansını arttırarak sürdürmeyi hedefliyor.

Etiketler toyota ekonomi devi
Yorumlar