Anasayfa /  Güncel

İtirazlar sonucu kazanan adaylar ne zaman açıklanacak?

31 Mart seçimleri tamamlandı ancak Türkiye genelinde sonuçlara ilişkin birçok itiraz partiler tarafından seçim kurullarına iletildi. Peki itirazlar sonucunda kazanan adaylar YSK tarafından ne zaman açıklanacak. İşte cevabı;

Abone ol
Abone ol 04 Nisan 2019 15:16

31 Mart seçimleri tamamlandı ancak Türkiye genelinde sonuçlara ilişkin birçok itiraz partiler tarafından seçim kurullarına iletildi. Peki itirazlar sonucunda kazanan adaylar YSK tarafından ne zaman açıklanacak. İşte cevabı;

Türkiye'de 31 Mart seçimleri ve devamında yaşanan sonuca itiraz tartışmları devam ederken, YSK'dan açıklamalar ardı ardına açıklamalar geliyor.

İtirazlar yarın saat 17.00'ye kadar devam edeceği, 31 Mart seçimlerini kazanan adayların 13 Nisan'da YSK tarafından açıklanması bekleniyor.

YSK kazanan adayları ne zaman açıklayacak?

31 Mart seçimlerini kazanan adayların 13 Nisan'da YSK tarafından açıklanması bekleniyor.

31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin tamamlanmasının ardından partilerin önce ilçe seçim kurullarına, ardından da il seçim kurullarına yaptıkları itirazlar değerlendiriliyor. 21 ilde itirazların karara bağlanması için çalışmalar sürerken, sürecin 13 Nisan'da tamamlanması bekleniyor.

Partiler nerelerde sonuca itira etti?

AK Parti aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu bazı sandıklardaki sonuçlara itiraz etti. CHP ve MHP 11 ilde, İYİ Parti ise 8 ilde ilçe seçim kurullarına başvurdu. Seçim kurulları bazı itirazları karara bağladı. 21 ilde oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

AK Parti'nin Yalova'da seçim sonuçlarına itirazı kabul edilmesiyle oylar yeniden sayılmaya başlandı. Iğdır, Bartın ve Kars'ta yeniden sayım yapıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre bu illerde sonuçlar değişmedi.

İstanbul'da 18 ilçede sayım

İstanbul'un 18 ilçesinde sayım kararı alındı. 15 ilçede geçersiz oylar, 3 ilçede ise bütün oyların tekrar sayılmasına karar verildi. Fatih ve Beykoz'da da sayım işlemi tamamlandı.

Beykoz'da 550 sandıktaki 5 bin 733 geçersiz oy incelendi ve bazı geçersiz oylar sayıldı. Fatih'te ise 838 sandıktaki 7 bin 618 geçersiz oyun incelenmesi tamamlandı. Sonuçlar için iki ilçede de ıslak imzalı tutanaklar bekleniyor.


Yorumlar