Anasayfa /  Yaşam

İstanbul'da dikkat çeken 'yalnızlık' araştırması

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen ‘yalnızlık araştırması’nın sonuçlarına göre her iki İstanbullu’dan biri kendini yalnız hissediyor.

Abone ol
Abone ol 08 Aralık 2019 11:09

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nce düzenlenen yalnızlık sempozyumunda paylaşılan çalışma kapsamında 2019 yılının kasım ayı boyunca İstanbul’un 39 ilçesinde yaşayan 18-55 yaş arasındaki 1300 kişi ile görüşüldü. İstanbul’da yaşayan farklı yaş, cinsiyet, eğitim ile sosyoekonomik sınıfa ait bireylerin ‘yalnızlık algısı’ incelendi. Yürütülen çalışma ile katılımcıların yalnızlık hissi, yalnızlığa yol açan sebepler ve yalnız hissedildiğinde yapılan aktiviteler üzerine kaydettikleri düşünceler karşılaştırmalı olarak ele alındı.

İşte yalnızlık haritasının çarpıcı sonuçları:

Araştırmaya katılanların yüzde 53’ü kendilerini sıklıkla ya da ara sıra yalnız hissettiklerini belirtirken buna ek olarak yüzde 36’sı yalnız kaldığında mutsuz hissediyor. Kendini en yalnız hissedenlerse gençler. Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri ve Method Araştırma Şirketi ekibi tarafından yapılan araştırma bulguları ve ilk veri analizlerine göre kendini en fazla yalnız hisseden grup gençler, bekârlar, dul/boşanmış kişiler, gelir düzeyi düşük olanlar, göçmenler, yalnız yaşayanlar ya da arkadaşlarıyla birlikte evde ya da yurtta yaşadığını belirten öğrenciler.

Yalnızlık ve bu hissiyatın ortaya çıkardığı mutsuzluk duygusunda cinsiyet farklılığının bir rolü yok. Geleneksel olarak duygularını dışavurmakta daha temkinli davranan erkekler de yalnızlık ve mutsuzluktan, kadınlarla eşit oranda etkileniyor. Çalışmaya katılan İstanbulluların yalnız kaldıklarında en fazla yaptıkları aktivitelerin başında internette zaman geçirmek geliyor. Ayrıca insanlar yalnızlık hissettiklerinde uyumayı, temizlik ya da yemek yapmayı ve çoğunlukla YouTube videoları izlemeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

Araştırma sonuçlarına göre yalnızlık hissi ile baş edebilmenin en iyi yolu aileyle vakit geçirmek ve sevdiklerinizle sohbet etmekten geçiyor. Ayrıca misafir ağırlamak, derneklere ya da sosyal gruplara katılım ile dini ya da spiritüel ritüellerde bulunmak da diğer önemli iyileştirici önlemler arasında yer alıyor.(Hürriyet)

Yorumlar