Anasayfa /  Güncel /  Gündem

İstanbul'da helikopterler neden düştü? UH-1 tipi askeri helikopterin özellikleri neler?

Çekmeköy'deki helikopter kazasıyla tüm Türkiye'nin yüreğine ateş düştü. Helikopterde bulunan 4 asker şehit olurken, helikopterin düştüğü çocuk parkında olmaması facianın büyümesini önledi. İstanbul'daki kaza daha 2,5 ay önce aynı yerde gerçekleşen ve 5 askerin şehit olduğu helikopter kazasını akıllara getirdi.

Abone ol
Abone ol 12 Şubat 2019 11:44

Çekmeköy'deki helikopter kazasıyla tüm Türkiye'nin yüreğine ateş düştü. Helikopterde bulunan 4 asker şehit olurken, helikopterin düştüğü çocuk parkında olmaması facianın büyümesini önledi. İstanbul'daki kaza daha 2,5 ay önce aynı yerde gerçekleşen ve 5 askerin şehit olduğu helikopter kazasını akıllara getirdi. 

İstanbul Çekmeköy'de dün akşam saatlerinde bir askeri helikopter düştü. Olay, İstanbul'da bugüne dek birkaç havacılık kazasının yaşandığı Samandıra'daki üsse yakın yerde gerçekleşti. Aynı tip UH-1 tipi helikopter 2,5 ay önce birkaç kilometre ötede düşmüş 5 asker şehir olmuştu.

İşte UH-1 tip helikopterlerle ilgili tüm ayrıntılar!

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, İstanbul'da meydana gelen askeri helikopter kazasının incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın görevlendirildiği bildirildi.

1970'DE ENVANTERE GİRDİ

Bu helikopterler, 1970 yılından beri TSK envanterinde. Skorsky'lerin, göreve başlamasının ardından UH-1'ler, daha çok eğitim uçuşlarında kullanılmaya başlandı.

KIBRIS'TA DA KULLANILDI

UH-1 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nda da görev aldı. Peki 1970'den beri envanterde olan bu helikopterin özellikleri neler?

UH-1 arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimleri görevlerinde kullanılmak üzere ABD merkezli Bell firması tarafından üretildi.

4 bin 309 kilo ağırlığa sahip olan modelin menzili 318 kilometre. 17 metre uzunluğundaki UH-1 maksimum 9 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

UH-1'in iskelet yapısı Bell Model 204'e dayanıyor. ABD yapımı UH-1'ler İlk uçuşlarını 22 Ekim 1956'da yaptı, Pentagon envanterine ise 1959'da girmişti.

İLK VİETNAM SAVAŞI'NDA KULLANILDI

İlk olarak Vietnam Savaşı'nda kullanılan helikopterin UH-1B modelinde kabin, 9 asker ve 3 sedye alabilecek şekilde düzenlenmiştir.Son üretimi 1976 yılında yapılan helikopterden bugüne kadar yaklaşık 16 bin adet üretildi. Bu modelin yaklaşık 5 bini Vietnam Savaşı'nda kullanılamaz hale geldi.

Tek motorlu UH-1 helikopterleri, dönem dönem yenilenen versiyonlarıyla 1980’lı yılların sonuna kadar TSK'nın helikopter filosunun bel kemiğini oluşturdu.Ancak Skorsky’lerin devreye girmesiyle, eğitim helikopterleri olarak kullanılmaya başlandı.

ABD Ordusu 2004'de elindeki bütün UH-1'leri UH-60 Blackhawk'lar ile değiştirdi. Avusturya Ordusu da birkaç yıl önce UH-1 helikopterlerini emekliye ayırmıştı.

UH-1 ÖZELLİKLERİ

Ağırlık:

Yüksüz: 2.363 kg

En Yüksek Kalkış Ağırlığı: 4.309 kg

Uzunluk:

Gövde: 12,77 m

Tamamı(rotorla): 11.62 m

Yükseklik: 4,42 m

Rotor çapı: 14,63 m

Mürettebat:1-2

Taşıma Kapasitesi: 9-10 asker veya 6 sedye

En Yüksek Hız: 204 km/sa.

Hizmet Tavanı: 3.840 m

Uçuş Yüksekliği: 4.280 m

 Menzil: yaklaşık 510 km

TSK da 2020 yılı sonuna kadar UH-1 helikopterlerinin tamamını envanterinden çıkartmayı, yerine yerli ve milli imkanlarla geliştirilen "T-625 Genel Maksat Helikopterleri"ni kullanmaya başlamayı hedefliyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, İstanbul'da meydana gelen askeri helikopter kazasının incelenmesi için Teftiş Kurulu Başkanlığının görevlendirildiği bildirildi. Bakanlığın Twitter hesabından, İstanbul Çekmeköy'deki askeri helikopter kazasına ilişkin yapılan açıklamada, "İnceleme için MSB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlendirilmiştir. Kapsamlı incelemeyi müteakip sonuç, kamuoyuyla paylaşılacaktır." bilgisine yer verildi.


Yorumlar