Anasayfa /  Foto Galeri

İşsizlik maaşı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı kaç lira oldu?

1 Temmuz 2022 itibariyle geçerli olacak asgari ücret belli oldu. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında açıkladı ve yeni asgari ücret net 5500 lira oldu. Yeni asgari ücret ile birlikte birçok kalem de değişiklik oldu. Yeni asgari ücretle birlikte ile birlikte işsizlik maaşı, engelli aylığı, kıdem tazminatı, 65 yaş aylığı değişti.

İşsizlik maaşı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı kaç lira oldu? - Sayfa 1

2022 yılı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldığını açıklamış ve yeni maaşların 4253 lira olacağını duyurmuştu. Aradan 6 ay geçtikten sonra artan enflasyon rakamları nedeniyle asgari ücrete yeniden zam yapılması gerekliliği ortaya çıktı. 

İşsizlik maaşı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı kaç lira oldu? - Sayfa 2

Bunlara da zam geldi:

Asgari ücretin artmasıyla birlikte bazı kalemlerde değişiklikler ortaya çıktı. Bunların başında işsizlik maaşı, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, 65 yaş üstü aylıkları geliyor.

İşsizlik maaşı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı kaç lira oldu? - Sayfa 3

İşsizlik maaşı

Çalışanın ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Mevcut olarak işsizlik maaşı en düşük 1986 lira, en yüksek de 3972 lira olarak ödeniyor. İşsizlik maaşından yüzde 0.00759 oranında da damga vergisi kesintisi yapılıyor. Açıklanacak yeni rakamla birlikte işsizlik maaşları da netleşmiş olacak.

İşsizlik maaşı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı kaç lira oldu? - Sayfa 4

Borçlanma

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayanlar için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da asgari ücret zammı kadar arttı. Mevcut olarak en düşük günlük prim 53 lira 38 kuruş, en yüksek prim ise 400 lira 32 kuruşa çıkmıştı. Yeni asgari ücretle birlikte bu rakamlar da artmış olacak.