Anasayfa /  Foto Galeri

İŞKUR'a başvuran alıyor! İşsizlik maaşlarına zam geldi, işte yeni ücretler...

Asgari ücret 2022 zammı sonrası İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşında da artışı getirdi. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan yeni asgari ücretle en düşük işsizlik maaşı 2,500 TL üzerine çıktı. İşte haberin detayları...

İŞKUR'a başvuran alıyor! İşsizlik maaşlarına zam geldi, işte yeni ücretler... - Sayfa 1

Asgari ücrete gelen zamla birçok kalemde yeni hesaplamalarla birlikte artışlar netleşiyor. 1 Temmuz itibarıyla açıklanan yeni asgari ücret ile işsizlik ödeneğine de önemli bir artış geldi.

İŞKUR'a başvuran alıyor! İşsizlik maaşlarına zam geldi, işte yeni ücretler... - Sayfa 2

Temmuz ayından itibaren işsizlik maaşı alanların ödenekleri de yeni asgari ücrete bağlı olarak zamlı ödenecek.

İŞKUR'a başvuran alıyor! İşsizlik maaşlarına zam geldi, işte yeni ücretler... - Sayfa 3

2500 TL’Yİ AŞIYOR

1 Temmuz-31 Aralık döneminde verilecek işsizlik ödenekleri, bu dönemde geçerli olan brüt 6 bin 471 TL üzerinden hesaplanacak. Buna göre asgari ücret üzerinden çalışmış olanlara bu dönemde aylık bin 981,41 TL yerine 2 bin 568 TL ödenecek. Yüksek ücretle çalışmış olup işsiz kalanlar için ise işsizlik maaşının tavanı aylık 3 bin 972,82 TL’den 5 bin 137,51 TL’ye yükseltildi.

İŞKUR'a başvuran alıyor! İşsizlik maaşlarına zam geldi, işte yeni ücretler... - Sayfa 4

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİ

Bir iş yerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara belirli şartlarla halk arasında ‘işsizlik maaşı’ olarak verilen ödenek veriliyor. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücret brüt tutarının yüzde 80’ini geçmiyor.