Anasayfa /  Ekonomi /  Memurlar

İŞKUR İş İlanı | 3760 İŞKUR TYP Personel Alımları Başladı | İŞKUR TYP Başvuru Şartları

İŞKUR İş İlanı | 3760 İŞKUR TYP Personel Alımları Başladı | İŞKUR TYP Başvuru Şartları. İŞKUR TYP personel alımları başladı! 2019 İŞKUR TYP başvuruları ne zaman yapılacak? İŞKUR iş ilanları arama motorlarında en çok aratılan konulardan biri olarak görülüyor. Birçok kurum Türkiye İş Kurumu sistemi üzerinden iş ilanlarını yayınlıyor. İŞKUR’un bu ilanları yayınlamasıyla binlerce işsiz insan başvuru yapmak için adeta sıraya girdi. İŞKUR ilanlarını resmi sitesi üzerinden yayınlıyor. Buna göre İŞKUR’un yayınladığı ilanlardan bir tanesi de İŞKUR TYP ile personel alımları olacak. 2019 İŞKUR Personel alımları başladı. İşte 2019 #İŞKUR #TYP Personel alımlarının tüm ayrıntıları

Abone ol
Abone ol 13 Haziran 2019 05:48

 İŞKUR İş İlanı | 3760 İŞKUR TYP Personel Alımları Başladı | İŞKUR TYP Başvuru Şartları

İŞKUR TYP personel alımları başladı! 2019 İŞKUR TYP başvuruları ne zaman yapılacak? İŞKUR iş ilanları arama motorlarında en çok aratılan konulardan biri olarak görülüyor. Birçok kurum Türkiye İş Kurumu sistemi üzerinden iş ilanlarını yayınlıyor. İŞKUR’un bu ilanları yayınlamasıyla binlerce işsiz insan başvuru yapmak için adeta sıraya girdi. İŞKUR ilanlarını resmi sitesi üzerinden yayınlıyor. Buna göre İŞKUR’un yayınladığı ilanlardan bir tanesi de TYP ile personel alımları olacak. 2019 İŞKUR Personel alımları başladı. İşte 2019 TYP Personel alımlarının tüm ayrıntıları

 

İŞKUR'un Toplum Yararına Programlar (TYT) kapsamında farklı illerde istihdam edilmek üzere belli sayıda personel alımları başladı. İŞKUR'un belirttiği rakama göre 3760 personel alımı yapılacak. Bu personeller çevre temizliği ve kamusal altyapının yenilenmesi alanlarında istihdam olanağı sağlayacak. Toplum yararına yapılacak olan bu çalışma özellikle istihdam alanında zorluk çeken vatandaşlar için olumlu yönde ilerleyecek. Geçici gelir desteği sağlamayı amaçlayan İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar deniliyor. İŞKUR'un diğer ilanları arasında en çok rağbet gören programı her yıl binlerce vatandaşa iş imkanı sağlıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

-Kuruma kayıtlı işsiz olmak

-18 yaşını tamamlamak

-Emekli ve malul aylığı almıyor olmak

-Öğrenci olmamak

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir. Noter kurası yöntemi, Liste yöntemi, Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi. İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste'ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır.

Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır. Kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, Engelliler, Eski hükümlüler, Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar, TYP'nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ''başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP'lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği'' ve ''ADNKS'ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP'ye katılamayacağı'' yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

Asgari ücret (2.020,90 TL) Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

Çevre temizliği Kamusal altyapının yenilenmesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması Ağaçlandırma Park düzenlemeleri Vadi ve dere ıslahı Erozyon engelleme çalışmaları.

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27.09.2017'de, 01.01.2018'den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.TYP'DE HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?

TYP'de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.KİMLER TYP'DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz. Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz. Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz. Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz. Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.

BAŞVURU NASIL YAPILIR

Başvurular İŞKUR'un resmi internet sitesi üzerinden ve il-ilçe İŞKUR müdürlüklerinden yapılabiliyor. TYP kapsamında 3760 personel alımı ilanlarına https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinden erişim sağlanabiliyor. İş arayan adaylar ilgili sayfaya girdikten sonra arama butonunu kullanarak kendilerine uygun iş duyurularına erişim sağlayabiliyor. Başvuru şartları ve diğer detaylar da ilgili internet sitesinde yer alıyor.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

EK BİLGİ

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

İŞKUR'a Kayıt Şartları

İş arayanların Kurumumuza kayıt yaptırabilmeleri için 14 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Kayıt için beyan esas alınır. Beyanların gerçek dışı olmasından Kuruma hiçbir sorumluluk yüklenemez.


Yorumlar