Anasayfa /  Foto Galeri

İPhone kullanan herkesi ilgilendiriyor! İşte iOS 13.5 güncellemesi ile gelen yenilikler

İPhone kullanıyorsunuz yeni güncellemeyi mutlaka indirmelisiniz. iOS 13.5 güncellemesiyle birlikte sağlık konusunda önemli bir yenilik geliyor. İşte telefonunuzda yaşanacak tüm değişimler...

İPhone kullanan herkesi ilgilendiriyor! İşte iOS 13.5 güncellemesi ile gelen yenilikler - Sayfa 1

Apple, belirli sıklıkta güncellemeler çıkararak hem cihazlarının güvenlik açıklarını kapatıyor hem de yeni özellikleri bir bir cihazlarına ekliyor. Sırada ise iOS 13.5 güncellemesi var. Bakın bu akşam telefonunuzda neler değişecek neler?

İPhone kullanan herkesi ilgilendiriyor! İşte iOS 13.5 güncellemesi ile gelen yenilikler - Sayfa 2

İlk dikkat çeken yenilik koronavirüsle birlikte sokağa çıktığımızda taktığımız maskelerle ilgili. Face ID, yüzünüzü hızlıca tarayarak telefonun ekran kilidinin açılmasını sağlıyor. Ancak maske taktığınızda bu teknoloji sizin yüzünüzü tanıyamadığından ekran kilidini açmakta kullanıcı sorun yaşıyor. Bu da şifreli ekrana geçiş ve ekran kilidinin açılma işlemlerinin daha yavaş işlemesine yol açıyor.

İPhone kullanan herkesi ilgilendiriyor! İşte iOS 13.5 güncellemesi ile gelen yenilikler - Sayfa 3

iOS 13.5 güncellemesi işte bu noktada kullanıcıların imdadına yetişiyor. Telefonunuz siz maske taktığınızda sizi yüzünüzden tanıyamayacağını artık çok daha hızlı anlayacak ve hemen şifre ekranını karşınıza getirecek. Böylece ekran kilidini açmak için beklemek zorunda kalmayacaksınız.

İPhone kullanan herkesi ilgilendiriyor! İşte iOS 13.5 güncellemesi ile gelen yenilikler - Sayfa 4

Güncelleme ile gelen bir diğer yenilik ise COVID-19 maruz kalma bildirimleri API'sinin aktif hale gelecek olması... Bluetooth LE teknolojisiyle birlikte birbirlerinin Bluetooth menziline giren telefonlar, haberleşmeye başlıyor ve bu etkileşimi anonim olarak kayıt altına alıyor. Daha sonra şayet bu kişilerden biri COVID-19'a yakalanırsa, enfekte olan kişinin telefonunda kaydedilen anahtarlar sunucuya yükleniyor ve bu kişinin temasta bulunduğu herkese bilgilendirme mesajı gönderiliyor. Siz de böylece virüslü kişinin menziline girdiğinizde bunu bildirimle fark ediyor ve kişiden uzakta kalabiliyorsunuz.