Anasayfa /  Magazin

İngiliz pop yıldızı Dua Lipa Arnavutluk vatandaşlığı aldı!

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Lipa'ya, müziği aracılığıyla Arnavutların ününü uluslararası alanda yaymadaki rolü nedeniyle Arnavut kökenli İngiliz pop yıldızı Dua Lipa'ya Arnavutluk vatandaşlığı verildiğini açıkladı.

Abone ol
Abone ol 28 Kasım 2022 18:28

Arnavut kökenli İngiliz şarkıcı Dua Lipa, Arnavutluk vatandaşlığı aldı. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, sanatçıya, müziği aracılığıyla Arnavutların ününü uluslararası alanda yaymadaki rolü nedeniyle vatandaşlık verildiğini açıkladı.

Lipa, Arnavutluk’un bağımsızlığının 110’uncu yıl dönümü olan pazar günü vatandaşlık yemini etti. Bajram Begaj, Lipa’ya, Arnavutların uluslararası arenada tanınırlığını sağladığı için vatandaşlık vermenin bir onur olduğunu belirtti.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da belediye binasında vatandaşlık yemini etmeden önce Lipa, "Ben de belgelerle Arnavut olacağım" dedi. Lipa, vatandaşlık yemini ettiği ve belgeleri imzaladığı anları sosyal medyada paylaştı. Şarkıcı, “Arnavutluk vatandaşlığı almak gurur verici” notunu düşerek Arnavutluk Cumhurbaşkanı ile Tiran Belediye Başkanı’na teşekkür etti.

Lipa, “Böyle bir kabul ve sevgi tarif edilemez büyük bir mutluluk” dedi. Sanatçı daha sonra vesikalık fotoğraf çektirdi, parmak izi verdi, kimlik ve pasaport için başvuru formu imzaladı.

GÖÇMEN BİR AİLEDE BÜYÜDÜ

Dua Lipa, Kosova’dan İngiltere’ye göç eden bir ailenin kızı olarak 1995 yılında Londra’da dünyaya geldi.

Beş yaşında şarkı söylemeye başlayan Lipa, müzik konusunda, eski bir rock grubu gitaristi ve şarkıcısı olan babasından etkilendi. 14 yaşındayken şarkılarını YouTube’da yayınlamaya başladı. İlk stüdyo albümünü 2017’de çıkardı. 2019’da En İyi Yeni Şarkıcı Grammy Ödülü’nü alarak ününü dünyaya duyurdu.

Babasıyla birlikte, 2016 yılında, mali zorluklar yaşayan insanlara yardım etmek için memleketi Kosova'da düzenlenen yıllık konserlerle para toplama amacını taşıyan Sunny Hill Vakfı'nı kurdu.

Etiketler dua lipa
Yorumlar