Anasayfa /  Foto Galeri

İnek sütü, insanları koronavirüse karşı koruyabilir

Tarihin en büyük aşılama kampanyası esnasında Türkiye’nin de dahil olduğu 176 ülkede şimdiye kadar 2 milyar aşkın doz uygulandı. Aşılar, Covid-19 pandemisinin sona ermesi için tek yol olarak görülürken, bilim insanları hastalığın seyrini hafifletebilecek tedavi yollarını aramaya devam ediyor. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmada, inek sütünün çapraz bağışıklık sağlayarak insanları Covid-19’a karşı koruyabileceği belirtildi.

İnek sütü, insanları koronavirüse karşı koruyabilir - Sayfa 1

İspanya’da yer alan Ulusal Cordaba Üniversitesi Hayvan Sağlığı Departmanı’ndan araştırmacılara göre inek sütü, enfeksiyonlara karşı son derece koruyucu olan biyolojik bileşenler içeriyor. Bu kapsamda üniversiteye bağlı AGR-149-Bulaşıcı Hastalıklar grubu, olası bir Covid-19 kontrol kaynağı olarak inek sütüne odaklanan bir araştırma yapıyor. Çalışmanın sonuçları bir kısmı geçtiğimiz günlerde “Frontiers in Immunology” dergisinde yayınlandı.

İnek sütü, insanları koronavirüse karşı koruyabilir - Sayfa 2

"SÜTÜN SAĞLADIĞI KORUMA HALİ HAZIRDA MEVCUT"
Araştırmanın baş yazarlarından Mari Carmen Borge, "çapraz bağışıklık" nedeniyle sütün Covid-19’a karşı korumasının mümkün olduğunu ve sağladığı korumanın halihazırda mevcut olduğunu açıkladı.

İnek sütü, insanları koronavirüse karşı koruyabilir - Sayfa 3

Borge, “Aşılanan hayvanın sığır corona virüsüne karşı oluşturduğu bağışıklık hücrelerinin, Covid-19'a neden olan SARS-CoV-2 gibi diğer corona virüsleri de kontrol edebildiği gösterildi" ifadelerini kullandı. 

İnek sütü, insanları koronavirüse karşı koruyabilir - Sayfa 4

HAYVANLARI ENFEKTE EDEN VİRÜS İLE COVİD-19'A NEDEN OLAN VİRÜS AYNI AİLEDEN
Projenin baş araştırmacısı Antonio Arenas ise inek sütünün etkinliğini açıklamak için büyükbaş hayvanları enfekte eden bovine corona virus (BCoV) ve Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 arasındaki benzerlikten bahsetti.