Anasayfa /  Güncel

İl il seçim sonuçları: Hangi ilde kim kazandı? (Seçim sonuçları 2019)

Türkiye son dakika seçim sonuçlarını araştırıyor. Resmi seçim sonuçları henüz açıklanmadı. Ankara, İzmir, Antalya'da CHP galip geldi. İstanbul'da ise belirsizlik hala devam ediyor. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun oyları yüzde 48 bandında...

Abone ol
Abone ol 01 Nisan 2019 14:41

Türkiye son dakika seçim sonuçlarını araştırıyor. Resmi seçim sonuçları henüz açıklanmadı. Ankara, İzmir, Antalya'da CHP galip geldi. İstanbul'da ise belirsizlik hala devam ediyor. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun oyları yüzde 48 bandında...

Türkiye son dakika seçim sonuçlarını araştırıyor. Resmi seçim sonuçları henüz açıklanmadı. Ankara, İzmir, Antalya'da CHP galip geldi. İstanbul'da ise belirsizlik hala devam ediyor. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun oyları yüzde 48 bandında...

2019 Yerel Seçim sonuçları belli oluyor. İki büyük şehirde AKP ve CHP arasında kıran kıran bir seçim yaşandı. Ankara’da CHP’li Mansur Yavaş galip geldi, İstanbul’da ise seçim sonuçları hala belirsizliğini koruyor. Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın oy oranları yüzde 48 bandında görülüyor. Akşam saatlerinde YSK ve AA’nın veri akışını kesmesi kafalarda soru işaretleri yarattı.YSK Başkanı Güven, veri aktarımının kesilmesine ilişkin “Web servis yazılımında teknik gereklilik nedeniyle yapılan işlem sonucunda siyasi partilerimizin veri çekme sürecinde bir kesinti olup giderilmiştir. Bu arada herhangi bir veri kaybı yaşanmamış, kesintinin giderilmesinden sonra tüm bilgiler partilere aktarılmaya devam edilmektedir” açıklamasında bulundu. AA’nın veri akışını kesmesi ise şaibe iddialarını artırdı. Konuya ilişkin AA “AA Seçim Yayın Sistemine sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir. Sahadan veya YSK’den veriler ulaştığında sonuçların aktarımı sürecektir.” açıklamasında bulundu.

31 MART YEREL SEÇİM SONUÇLARI

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

YSK: KESİNTİ OLUP GİDERİLDİ

YSK Başkanı Sadi Güven, “Seçim sonuçlandı. Kesin seçim sonuçlarını en kısa sürede açıklayacağız. Teknik gereklilik nedeniyle yapılan işlem sonucunda siyasi partilerimizin veri çekme sürecinde bir kesinti olup giderilmiştir” dedi.

DHA'dan son dakika seçim sonuçları açıklaması: YSK'nin verilerine göre İmamoğlu önde gidiyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 31 Mart yerel seçimlerinin tamamlanmasıyla beraber gece saat 23.25’te kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu. Seçimin sonuçlandığını ilan eden Güven, 57 milyon 58 bin 636 oy kullanma hakkına sahip seçmenin, 195 bin 784 sandıkta oy kullandığını aktardı.

YEREL SEÇİMLERDE GÖZLER GEÇERSİZ OYLARDA

Yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, İstanbul, Ankara ve Iğdır’da geçersiz olarak kayıtlara giren oyların, il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz üzerine yeniden incelenmesi bekleniyor.

Toplam kayıtlı 57 milyon 93 bin 410 seçmenin 43 milyon 651 bin 815’i oy kullandı.  Seçime katılma oranı yüzde 83,99 olarak hesaplandı. Toplam oyların 1 milyon 395 bin 233’ü geçersiz sayıldı. Geçersiz oyların oranı yüzde 3,2 oldu.

Oyların yüzde 98,8’inin sayıldığı İstanbul’da toplam kayıtlı 10 milyon 570 bin 939 seçmenden 8 milyon 731 bin 330’u oy kullandı. Seçime katılım oranının yüzde 83,53 olarak gerçekleştiği İstanbul’da, 290 bin 394 oy geçersiz sayıldı.

Mevcut verilere göre İstanbul’da AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 4 milyon 211 bin 219 oy alırken CHP İstanbul

Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’na 4 milyon 106 bin 776 oy çıktı.

Barış Yarkadaş: Ekrem İmamoğlu farkı açıyor

Yıldırım, oyların yüzde 48,71’ini, İmamoğlu ise yüzde 48,65’ini aldı. Ankara’da toplam kayıtlı 3 milyon 925 bin 129 seçmenden 3 milyon 89 bin 645’i oy kullandı. Seçimde 3 milyon 10 bin 172 kişi oy kullanırken 79 bin 473 oy geçersiz sayıldı.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, yüzde 50,62 oy oranıyla 1 milyon 523 bin 819, AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ise yüzde 47,20 ile 1 milyon 420 bin 855 oy aldı.

Iğdır’da toplam kayıtlı 56 bin 116 seçmenden 45 bin 818’i oy kullandı. MHP’nin önde tamamladığı seçimde bin 524 oy geçersiz sayıldı.

MHP Iğdır Belediye Başkan adayı İsa Yaşar Tezel’in, yüzde 49,01 oranla 21 bin 710 oy alarak yarışı önde tamamladığı seçimde, HDP Iğdır Belediye Başkan adayı Yaşar Akkuş, yüzde 47,39 oy oranıyla 20 bin 992’de kaldı.

Adaylar arasındaki oy farkının az olduğu seçim bölgelerinde, oranı yüksek olan geçersiz oyların partilerin itirazlarıyla yeniden değerlendirilmesi

bekleniyor.

İMAMOĞLU: YSK’YI GÖREVE DAVET EDİYORUM

İmamoğlu “Yeni bir veri ile karşınıza gelmeyi uzun süre bekledim. Ancak yaptığımız uyarılardan sonra şu an itibarıyla tam 40 dakikadır ne yazık ki, televizyonlarda veri girişi durmuş durumda. Hâlbuki daha önce her 3 dakikada 4 dakikada bir 0,5 oranında veri girişi yapılıyordu. Şu ana kadar aslında o hızla İstanbul’un verisini tamamlayabileceklerdi. Bu bizim manipülasyon endişemizi daha da güçlendirdi. Ben vatandaşlarımızı bilgilendirmek zorundayım. Yaptığımız istatistiki verilere göre yüzde 90’ları aştıktan sonra işleri daha da zorlaşacak. Yüzde 92, 93’leri bulduktan sonra veri açıklaması işleri daha da zorlaşacak. Kafaları karıştı. Tekrar uyarıyorum. YSK’yı göreve davet ediyorum” dedi.

MANSUR YAVAŞ: HERKESİN BAŞKANI OLACAĞIM

Mansur Yavaş, “Tüm annelerin elini öpeceğim. Bundan sonrası için Ankara'ya hizmet yolunda yine dualarını isteyeceğim. Sevgili Ankaralılar kazandığımızda bir zafer olarak görmeyeceğimizi söyledim bizim yenmek zorunda olduğumun biz düşman yok ki… Kazanan tüm Ankara olacaktır. Bugün Ankara'da kaybeden Özhaseki'dir. Evet Özhaseki ve kirli siyaseti kaybetmiştir. Kazanan demokrasimiz ve tüm partiler olmuştur. Aday tanıtım toplantısında söz vermiştim. Bizler kinle gelmiyoruz. Bizler nefret dilini uzak tutacağız. Hiçbir ayrım yapmadan bu şehri kardeş yapacağız Bir temennide bulunmuştum. Görevimi bıraktığımda herkesin başkanı olacağım demiştim.” dedi.

BİNALİ YILDIRIM: KAZANDIK

AK Parti İstanbul Büyükşehir Başkan Adayı Binali Yıldırım, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerini değerlendirerek, “Bu saat itibarıyla İstanbul seçim sayıları, gayri resmi sonuçları 31 bin 124 sandıkta tamamlanmış bulunuyor. Bu sonuca göre İstanbul’da seçimi kazandık.” dedi.


Yorumlar