Anasayfa /  Ekonomi

İkinci el konut kredisi nedir?2023 İkinci el konut kredisi olacak mı?

Son günlerde en çok araştırılan konular arasında bulunan İkinci el konut kredisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 12 Ocak 2023 17:00

Son günlerde en çok araştırılan konular arasında bulunan İkinci el konut kredisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

İKİNCİ EL KONUT KREDİSİ OLACAK MI?

Orta gelirlilere yönelik konut kampanyasının detaylarını açıklayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ikinci el konutların da kampanyaya dahil edilmesiyle alakalı olarak "İkinci elle ilgili de destek olmak için çalışmalar yapacağız. Ama henüz şu aşamada somutlaşmış bir çalışma yok" ifadelerini kullandı.

ZAMAN İÇİNDE İKİNCİ ELDE DE DESTEK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ!

Bakan Kurum, "Kısa vadede bir şey beklemeyin, ama zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışıyoruz. Sonuçta biz elimizdeki tüm araçları kullanarak çözümler üretiyoruz. Kira ile ilgili bir sınırlama getirdik." ifadelerini kullandı.

"BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ev fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak, "Buna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Ayrıca tüm sürecin şeffaf, denetlenebilir işlemesi için komisyon kuracağımızı söyledik. O komisyonu kuruyoruz" dedi.

"ALT GELİRLERE DESTEK OLACAĞIZ"

Bakan Kurum, "Alt gelirlilere destek olacağız dedik, alt gelirle ilgili büyük bir kampanya yaptık. Orta gelire destek olacağız dedik, orta gelirle ilgili ilk evini alacak, yeni evini alacak kişilere yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık. İşte 2 milyona kadar 0,69, 2-4 arası 0,79. 4-5 arası 0,99 olacak şekilde. Önceliğimiz burada ilk evini alacak kişiler, yeni evini alacak kişiler. Ama bu ikinci elde ilk evdeki gibi olmaması gerekiyor zaten. Niye? Sonuçta ilk ev, yeni ev. Yani biz burada konut yapılmasını sağlıyoruz, diğer taraftan da ilk evini alacak orta gelire destek oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar