Anasayfa /  Foto Galeri

İftar sofranız için dondurma tarifleri

İftar sofraları için tatlı seçerken dikkatli olmak gerekir. Uzun süreli açlık durumunun ardından yenilen yemeğin üzerine tüketilecek tatlının daha hafif olması yerinde bir seçim olur. Dondurma, bu anlamda ideal bir tercih olabilir.Dondurmanın yararları ile ilgili bölümler ve tarifler sizler için...

İftar sofranız için dondurma tarifleri - Sayfa 1

Hazırlanması en pratik ve leziz tatlılardan biridir.


Kalabalık iftar sofralarında yer alan her yemeğin, önce gözleri sonra da mideleri doyurması önemsenir. Bu nedenle tatlı da dahil tüm yemekler büyük bir özenle hazırlanır. Özellikle şerbetli tatlıların hazırlanması, uzun bir zaman ve yoğun bir çaba ister. Dondurmayı hazırlamaksa oldukça zahmetsizdir. Şık bir kase içinde mevsim meyveleri eşliğinde sunulan 2 top dondurma, masadaki herkesin beğenisini kolayca kazanabilir.

İftar sofranız için dondurma tarifleri - Sayfa 2

Ağır ve şerbetli tatlıların aksine hafiftir.


Yaklaşık 16 saatlik bir açlık durumunun ardından hızlıca yenilen yemek, bir anda kan şekerini yükseltebilir ve vücudun tatlı krizine girmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda yüksek kaloriye sahip şerbetli bir tatlı tüketmek o an için tatlı krizini bastırabilir; ancak sonrasında yaşanan ağırlık hissi ve sindirim problemleri kişiyi oldukça yorabilir. Üstelik sürekli tüketildiğinde kilo alımını da hızlandırabilir. Son derece hafif bir tatlı olan dondurma ise hafiftir ve kolayca sindirilebilir. 

İftar sofranız için dondurma tarifleri - Sayfa 3

Ferahlatıcı bir etkiye sahiptir


Gün boyu aç ve susuz kalan vücut, özellikle sıcak yaz günlerinde ferahlama ihtiyacı duyar. Sunum şekli ve hafif tadıyla dondurma, vücudun ihtiyaç duyduğu ferahlama hissini sunar.

İftar sofranız için dondurma tarifleri - Sayfa 4

Mutluluk verir


Yapılan bazı araştırmalara göre; doldurmanın çikolatadan çok daha fazla mutluluk hissi verdiği söyleniyor. Çünkü dondurmanın içinde bulunan süt şekeri, serotonin dediğimiz mutluluk hormonunun daha hızlı salgılanması sağlıyor. Böylelikle kişi kendini çok daha enerjik ve mutlu hissedebiliyor.Dolayısıyla iftar yemeği sonrası yenilen iki top dondurma ile uzun süreli açlığın verdiği yorgunluk hissinden kurtulmanın yanı sıra kendini mutlu ve enerjik hissetmek pekala mümkün.