Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Hükümetten Son Dakika: 2019 Asgari Ücret Açıklaması

Asgari ücret teklifleri işçi sendikaları ve dernekler tarafından sürekli olarak verilmeye devam ederken, asgari ücret konusunda hükümetten son dakika açıklaması yapıldı. 

Abone ol
Abone ol 09 Kasım 2018 19:33

Sendikalar asgari ücretin 2018 sene sonunda 2000 TL olarak belirlenmesi, 2019 başı itibariyle uygulanacak % 24 faiz oranın dahil edilmesiyle beraber de toplamda 2500 TL olarak sınırın çizilmesi gerektiğini belirtiyorlar. 

Asgari ücret tespit komisyonunun bu noktada erken toplanması ve çalışmaların hızlandırılması çağrıları yapılsa da komisyonun erken toplanmayacağı bilgisi verilmişti. 

Asgari ücret düzenlemesine yönelik sendikaların halen bu konudaki istekleri gündeme gelmeye devam etse de hükümet tarafından da izlenen bir politika bulunuyor. 

Hükümet asgari ücretin her iki paydaya da fayda sağlayacak şekilde düzenlenmesi konusunda ifadelerde bulunurken, sendikalar çağrılarını yineleyerek asgari ücret 2018 sene sonuna kadar 2000 TL tutarına sabitlenmesini istediklerini aktarmaktadırlar.

Konuya yönelik olarak hükümet tarafından yapılan açıklamada " Asgari ücrete dair çalışmalarımızı işçilerimizin memnuniyetini ve piyasa dengelerini de göz önünde bulundurarak, sosyal taraflarla istişareye önem vererek yürütüyoruz. 

Gelecek hedeflerimizde daha da iyi noktada olmasını umut ettiğimiz asgari ücreti devraldığımız noktadan çok daha ileri noktaya taşıdık. Hükûmetlerimiz döneminde, 2002 senesine göre 2018 senesinde asgari ücreti reel olarak yüzde 102,6; nominal olarak yüzde 770 oranda artırdık. 

Ülkemizin yaşadığı ekonomik saldırılar sebebiyle ülkemizdeki reel artış devam etmekte. 2019 sene Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarımız aralık ayı içerisinde işçi ve İşveren temsilcilerinin katılımıyla yapılacak. 

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere asgari ücretin tespit komisyonu belirtilen tarihte toplanacak ve erken bir toplantı söz konusu olmayacak. Buradan çıkarılacak nokta ise asgari ücret 2018 sene sonlarında 2000 TL seviyesine çekilmeyeceği gibi gözükmektedir. Sendikalar tarafından asgari ücret 2000 TL seyrine alınması teklif edilse de ortak fayda sağlayacak bir asgari ücret düzenlemesi üzerinde duruluyor. 

İş ve işçi sendikaları ise asgari ücretin şuanki ve mevcut düzenleme planındaki halinin, vatandaşların temel geçimlerini sağlamaya yönelik dahi katkı sağlamadığını, işçi kesiminin güçlükle yaşamına devam ettiğini belirtiyorlar.


Yorumlar