Anasayfa /  Sağlık

HIV virüsü nedir? HIV tanısı nasıl konur? HIV virüsü nasıl bulaşır?

Açılımı Human Immmunodeficiency Virus olarak bilinen HIV virüsü son yıllarda en çok görülen hastalıklar arasında bulunuyor. Peki HIV virüsü nasıl bulaşır? İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 03 Aralık 2022 15:00

Açılımı Human Immmunodeficiency Virus olarak bilinen HIV virüsü son yıllarda en çok görülen hastalıklar arasında bulunuyor. Peki HIV virüsü nasıl bulaşır? İşte detaylar...

HIV (Human Immmunodeficiency Virus), Türkçe’de İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak isimlendirilen bir hastalık etkenidir. Virüs insan bağışıklık hücrelerine nüfuz ederek bağışıklık sistemini zayıflatır ve fırsatçı enfeksiyonların görülmesine sebep olur.

HIV Pozitif ne demektir?

HIV + (pozitif) olmak, kişinin vücudunda İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’nün bulunması anlamına gelir. HIV’in bağışıklık sisteminin zayıflaması ve fırsatçı enfeksiyonlara açık hale gelmesi sebebiyle karakterize bir kronik enfeksiyondur. Kişi hiç bir hastalık belirtisi olmaksızın uzun yıllar hayatına devam edebilir.

AIDS ne demektir?

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV tarafından oluşturulan, Türkçe'de "Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olarak isimlendirilen bir hastalıklar tablosudur. Bağışıklık hücrelerinin yüksek düzeyde tahribatı sonucu fırsatçı enfeksiyonların ilerleyerek ciddi hastalık tabloları oluşturması şeklidir. Yetersiz bağışıklık sistemi durumlarında ortaya çıkan bakteriyel, viral, mantarlara bağlı ya da protozoal enfeksiyonlara fırsatçı enfeksiyonlar ismi verilmektedir. Erken tanı ve gelişen tedavi yöntemleri ile HIV pozitif kişiler AIDS dönemine geçmeden uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Bulaşma Yolları Nelerdir?

İnsan immün yetmezlik virüsü, HIV, HIV pozitif kişi ile korunmasız (kondom kullanılmadan) yapılan her türlü (oral, vajinal, anal) cinsel ilişki ile, Ortak kullanılan ve HIV enfekte enjektör veya steril edilmemiş cerrahi malzemelerle Enfekte kan ve kan ürünleriyle (Ülkemizde 1987 senesinden itibaren, her kan ve kan ürününe gerekli testler yapıldıktan sonra hastaya verilmektedir.)

HIV/AIDS enfeksiyonundan Korunma yolları nelerdir?

HIV virüsü önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve uygun fiyatlıdır.

Cinsel yolla bulaştan korunma için;

Güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınılması,

Tek eşlilik,

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması gerekmektedir.

 

Kan yolu ile bulaştan korunma için;

Taraması yapılmış HIV(-) kan ve kan ürünlerinin kullanılması,
(Kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma amacı ile 1987 yılından beri ülkemizde kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmektedir. Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testlerin yapılması HIV geçiş riskini en aza indirmektedir.)

ek kullanımlık steril enjektör ve cerrahi malzemelerin kullanılması,
Ortak enjektör kullanımından kaçınılması gerekmektedir.
HIV (+) gebeden bebeğe bulaşın önlenmesi için,


Uygun tedavi ve takibinin yapılması, doğumun sezaryan şeklinde planlanması,

Doğumdan önce anneye ve doğum sonrasında bebeğe ilaç tedavisi başlanması,

Annenin bebeğini emzirmemesi gerekmektedir.

Yorumlar