Anasayfa /  Spor

Hakkı Yeten kimdir? Baba Hakkı - Hakkı Yeten kaç yaşında hayatını kaybetti?

Beşiktaş'ta görev aldığı 17 yılı zaferlerle dolu geçiren Baba Hakkı lakaplı Hakkı Yeten, takım üzerindeki etkisi ve yetenekleriyle Beşiktaş ve Türk futbolunda büyük izler bıraktı. Peki Hakkı Yeten kimdir? Baba Hakkı - Hakkı Yeten kaç yaşında hayatını kaybetti?

Abone ol
Abone ol 05 Mart 2020 15:07

Beşiktaş'ta görev aldığı 17 yılı zaferlerle dolu geçiren Baba Hakkı lakaplı Hakkı Yeten, takım üzerindeki etkisi ve yetenekleriyle Beşiktaş ve Türk futbolunda büyük izler bıraktı. Peki Hakkı Yeten kimdir? Baba Hakkı - Hakkı Yeten kaç yaşında hayatını kaybetti?

Siyah-beyazlı kulübün efsane futbolcusu, teknik direktörü ve eski başkanı Hakkı Yeten, vefatının 30. yıl dönümünde unutulmadı ve anılıyor. Beşiktaş formasını 1931-1948 yıllarında giyen efsane kaptan, çıktığı 439 maçta rakip kalelere 382 gol gönderdi. Bu aynı zamanda Beşiktaş'ın tarihinde kırılamayan bir rekoru olarak kaldı. Golcü kimliğinin yanı sıra otoriter kişiliği ile de tanınan Baba Hakkı, uzun yıllar siyah-beyazlı takımın kaptanlığını da üstlendi. Baba Hakkı kimdir? Beşiktaş'ın efsanesi Hakkı Yeten kim? sorularının yanıtları tüm futbolseverler tarafından araştırılıyor.

Nam-ı Diğer Baba Hakkı, hakkında merak edilenlerin tümünü trhaberler olarak sizler için derledik...

BABA HAKKI KİMDİR? 
Beşiktaş’ın sembolü Baba Hakkı, 1910 yılında Vodina’da doğdu. Henüz 1 yaşındayken ailesi İstanbul’a yerleşti. Babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey, 1914’te Çanakkale’de şehit düştü. 5 kardeşiyle birlikte yaşam savaşı veren Hakkı Yeten askeri okula yazıldı. Bu dönemde Beşiktaş Muradiye semtinde futbola başladı. Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında oynadı. Beşiktaş Futbol Şubesi’nin kurucusu Şeref Bey tarafından Siyah-Beyazlı renklere kazandırıldı. Bu arada askerlik mesleğini bırakarak avukat oldu. 17 yıl Beşiktaş forvetinde özellikle sağiç olarak yer aldı. Otoriter ve teknik oyunculuğuyla kısa sürede kaptan oldu. Özellikle disipline verdiği önem nedeniyle kısa süre içinde “Baba” lakabını aldı. Saha dışında da tam bir beyefendi olan Hakkı Yeten, güçlü yapısıyla rakip oyuncularla ikili mücadelelerde kollarını açar ve karşı takım oyuncusu önüne geçemezdi. 1945’te futbolu bırakana kadar, 1 Türkiye Birinciliği, 2 Milli küme, 1 Başbakanlık Kupası, 7 İstanbul Ligi, 1 İstanbul Şildi, 2 İstanbul Kupası şampiyonluğu yaşadı. 17 yıl formasını giydiği Beşiktaş’ta 439 maçta 382 gol kaydederek inanılması güç bir sayıya erişti. Derbilere de damgasını vuran Baba Hakkı, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’ye 30’ar gol atarak tarihe geçti. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle A Milli Takım çok az sayıda maç yaptığından Hakkı Yeten de yalnızca 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebildi. 27 Eylül 1931’de Bulgaristan’a 5-1 yenildiğimiz maçta tek golümüzü Baba Hakkı atmıştı. Futbolu bıraktıktan sonra Futbol Federasyonu’nda Asbaşkanlık yaptı. Beşiktaş’ta 3 dönem başkanlık yaptı. Daha sonra yönetimi kurulu tarafından şeref başkanı seçildi. Hakkı Yeten, 16 Nisan 1989 tarihinde yaşama veda etti. Beşiktaş Belediyesi, Fulya Stadı’nın bulunduğu caddeye O’nun ismini verdi. 

 

FENERBAHÇE VE GALATASARAY'A EN ÇOK GOL ATAN BEŞİKTAŞLI
Beşiktaş'ın Fenerbahçe ve Galatasaray'la rekabetinde, siyah-beyazlı takım adına en golcü isim Baba Hakkı oldu. Fenerbahçe'ye karşı 58 maçta görev yapan Hakkı Yeten, 32 kez sarı-lacivertli takımın filelerini havalandırdı. Baba Hakkı, Galatasaray'a karşı ise 61 maçta 29 golle, siyah-beyazlı kulüpte en golcü futbolcu unvanını elinde bulunduruyor. 

 

Yorumlar