Anasayfa /  Hava durumu

Haftasonu plan yapanlar dikkat! Meteoroloji'den 21 il için önemli uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 21 il için önemli uyarı geldi. Öte yandan önümüzdeki 5 günlük hava tahmin haritası da paylaşıldı. Kar yağışı sonrası oluşabilecek olan 'siyah buzlanma' tehlikesine de dikkat çekildi. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 28 Ocak 2022 13:47

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 21 il için önemli uyarı geldi. Öte yandan önümüzdeki 5 günlük hava tahmin haritası da paylaşıldı. Kar yağışı sonrası oluşabilecek olan 'siyah buzlanma' tehlikesine de dikkat çekildi. İşte detaylar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz'in doğu kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Hatay çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülke genelinde buzlanma ve don ile birlikte kuzey ve iç kesimlerde yer yer pus ve sis görülmesi bekleniyor.

 

 HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıkların batı bölgelerimizden itibaren artmaya başlaması bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güney kesimlerinde akşam saatlerinde kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 21 il için 'çığ' uyarısı yaptı. İşte o iller: Ağrı, Bingöl, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Muş, Siirt, Trabzon, Van, Şırnak, Artvin, Bitlis, Erzincan, Giresun, Malatya, Rize, Sivas, Tunceli, Bayburt, Ardahan. Hakkari için ise kar  uyarısı yapıldı.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Ülkemiz genelinde buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KAR YAĞIŞI GERİ GELECEK Mİ?

Kar yağışı devam edecek mi, yurdu terk ediyor mu? Hava sıcaklıkları ne durumda olacak? CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen son durumu aktardı;

Bugün pek önemli problem görünmüyor. Bir tek Doğu Karadeniz kesimleriyle yamaçlarında çok kar birikti. Bunlardan dolayı çığ tehlikesi var. Bu önemli. Buralara çok dikkat edilmesi gerekir. Bunun haricinde Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde Hatay civarındaki kar yağışının çok etkili değil ama kar yağışı dışında bir yağış yok.

İstanbul'da bugün hava açık ve güneşli. Ama esasında soğuk bir hava var. Bugün maksimum sıcaklık gün içerisinde 7-8 dereceye kadar çıkacak. Bu da kar erimelerini beraberinde getirecek. Yavaş yavaş çatıdaki karlar eriyip yere düşüyor. O nedenden dolayı çatı altlarından geçerken dikkat etmek lazım. Yukarıdan bir kar kütlesi kafanıza düşebilir.

Bir de bu kar erimelerinden dolayı yollarda siyah buzlanma dediğimiz kar eriyipte asfaltta göremezsiniz bunu. Siyah gibi görünür, asfalt gibi görünür ama buzlanmadır. Bu sabah saatlerinde meydana gelir.

Yorumlar