Ahmet Ercan, bir sonraki depremin yerini açıkladı

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir Karaburun açıklarında 6.2 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası yaşanabilecek gelişmelerden bahsetti.

Ahmet Ercan, bir sonraki depremin yerini açıkladı

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Ege'deki depremin ardından yeni bir açıklama yaparak "Gelecekte, İzmir Körfezi ile Urla- Seferihisar arasında 5.5 ile 6.9 arasında deprem olması şaşırtıcı olmayacaktır" dedi.

6.2 büyüklüğünde meydana gelen, Karaburun-Midilli kırığının geniş bir bölgeyi etkileyecek davranışını değerlendiren Prof. Dr. Ercan, sarsıntıdan sonra  Ege'nin depremselliğine tekrar gözlerin çevrildiğini belirtti.

"KUZEY ANADOLU KIRIĞI, BÜYÜK YARIKLAR OLUŞTURDU"

Anadolu'dan doğan doğu-batı doğrultulu düşüntü biçimli kırıkların,  Ege'de bir yay biçiminde birbirlerine koşut olarak uzandığının görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Ercan, Kuzey Anadolu kırığının,  Ege Denizi içine büyük bir yay çizerek Selanik'e doğru yönlenirken, deniz tabanında büyük yarıklar oluşturduğunu söyledi.

"7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR"

Ege Denizi'ndeki yay biçimindeki kırıkların 7 büyüklüğünde deprem üretebilecek durumda olduğunu söyleyen Prof. Ercan, "Benzer biçimde, Edremit körfezinin kuzey kıyısını çizerek uzanan Edremit kırığı, Bababurnu'ndan Midilli adasının kuzeyinden geçerek  Yunanistan'ın Eğriboz adasına doğru yönlenmektedir. Bakırçay'ı kat ederek; Zeytinbağ,  Bergama, Dikili-Şakran-Aliağa-Yeni  Foça üzerinden gelen kırık ise Midilli'nin güney-doğu köşesinden geçerek,  Ege'de büyük bir yay çizip, Atina üzerine doğru yürümektedir. Bu,  Ege'nin yay biçimli kırıkları, 7 büyüklüğünde deprem üretebilecek yetidedir" şeklinde konuştu.

"URLA-SEFERİHİSAR BÖLGESİNE DİKKAT"

Midilli'nin güneyinde dün meydana gelen depremin yaklaşık kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Midilli Kırığı üzerinde olduğunu belirten Prof. Ercan, "2017 Haziran depreminden sonra Midilli Kırığının, doğuya,  Türkiye topraklarına doğru uzandığı açıklık kazanmıştır. İşin ürkütücü yanı Midilli kırığının, Karaburun-Foça önünden  İzmir Körfezi içine girmesi, Menemen-Bağarası kıyılarını okşayarak  Urla'ya doğru yönlenmesi, sonra da karaya  Seferihisar üzerinden Pamucak Körfezine girip Sisam adasının ortasına doğru vurmasıdır. Midilli kırığının özellikle kavşak yerlerinde 7.0 ile 7.3 arasında deprem üretebilecek niteliktedir. Gelecekte, Midilli kırığının  İzmir Körfezi ile Urla-  Seferihisar arasında 5.5 ile 6.9 arasında deprem olması şaşırtıcı olmayacaktır. Özellikle Midilli kırığının  İzmir Körfezi içinde doğu-batı uzanımlı olan  Bornova ile  İzmir kırıklarını tetiklemesi,  İzmir'de yıkımın olmasının önüne geçmiştir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER