28 Ekim Tarihine Dikkat

7 Eylül 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe resmen giren kararla birlikte gün ışığından daha çok faydalanabilmek için devamlı olarak yaz saatine geçilmişti.

28 Ekim Tarihine Dikkat

23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de yer alan kararnamede, yaz saati uygulaması 2017'tarihinde de devam ettirileceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 pazar günü saat 04.00'ten itibaren geçileceği belirtildi.

Buna karşın, söz konusu tarihten evel yeni bir kararla devamlı yaz saatinin yeni bir düzenlemeyle daha evel olduğu gibi bir sene daha uzatılması bekleniyor.

Özellikle AB'nin, yıl boyunca yaz saati uygulama kararı, enerji yönetimine yaz saatine devam etme konusunda destek olacağı söyleniyor.

Tasarruf sağlandı

Vatandaşlardan gelen şikayet dilekçeleri, kış saati uygulamasında gün ışığından mesai saatleri içerisinde yeterince faydalanılamamasından dolayı ticaret ve ekonomik etkilerinin olumsuz olduğu, kış saati uygulamasının olumsuz etkilerinin özellikle doğu illerinde arttığı gerekçeleri dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, konuyu gündemine almıştı.

Bunun üzerine, İTÜ tarafından hazırlanan ekonomik, psikolojik ve sosyal analizlerin yer aldığı rapor uyarınca Türkiye'de 2016'tarihinde sabit saat uygulamasına geçilmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na göre uygulama önemli ölçüde tasarruf sağladı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 16:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER