HAKMAR kimin HAKMAR'ın sahibi İsa Albayrak kimdir?

Rekabet Kurumu aralarında vatandaşların en çok tercih ettiği marketlerden biri olan Migros'un da olduğu 23 market hakkında soruşturma başlattı. Peki Türkiye genelinde marketler zinciri olan Migros'un sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan kimdir?

HAKMAR kimin HAKMAR'ın sahibi İsa Albayrak kimdir?

Rekabet Kurumu aralarında vatandaşların en çok tercih ettiği marketlerden biri olan Migros'un da olduğu 23 market hakkında soruşturma başlattı. Peki Türkiye genelinde marketler zinciri olan Migros'un sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan kimdir?

Migros kimin, Migros'un sahibi kim araştırmaları Rekabet Kurumu'nun başlattığı soruşturmanın ardından merak konusu oldu. Rekabet Kurumu aralarında Migros gibi ünlü marketlerin de bulunduğu 23 zincir markete sebze ve meyve fiyatlarında dolayı soruşturma açıldı. Peki Türkiye genelinde marketler zinciri olan Migros'un sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan kimdir, aslen nereli?

İşte Rekabet Kurumu'nun soruşturma açıldığı duyurduğu 23 market:

A101 (Yeni Mağazacılık A.Ş)
BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.
Şok Marketler Ticaret A.Ş.
Migros Ticaret A.Ş.
Hakmar Gıda Tur. Hayv. İnş. San. Tic. Ltd. Şti.
UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş.
Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş
Makro Market A.Ş.
Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.
Adese Alisveris Merkezleri Ticaret A.Ş.
Onur (Özen Alışveriş Hizmetleri A.Ş.)
Yunus Market İşletmeleri Ticaret A.Ş.
Çağdaş market (Yeni Çağdaş İhtiyaç ve Gıda Maddeleri İnş. Tic. Ltd. Şti.)
Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
KİM marketleri (Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda San. Tic. A.Ş.)
Altunbilekler Ticaret ve Sanayi A.Ş.
Soykan Tük. Mal. Paz. San. Tic. A.Ş.
Başgimpa Başdurak Gıda İht. Mad. Tic. ve San. Ltd. Şti.
Gimsa İnşaat Sanayi Ticaret Turizm İthalat İhracat Ltd. Şti.
Çağrı Gıda Temizlik Maddeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bildirici Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
Seyhan Marketler (Turgut Seyhan ve Kardeşleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti.)
Rammar (Şafak Gıda ve Dayanıklı Tüketim Maddeleri Ticaret Sanayi A.Ş.)

İSA ALBAYRAK KİMDİR: HAKMAR'ın sahibi İsa Albayrak verdiği bir röportajda kendini şöyle anlatmıstı..

1968 yılında Sivas Suşehri’nde doğdum. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım. Hazırlık sınıfının ikinci yıl tekrarında dış politikaya ve dış basına merak salmıştım. Bu merakımı yaşayabileceğim okul olarak gördüğüm için İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni tercih ettim. O günkü adı Basın Yayın Yüksek Okulu idi.  

SEYYAR GÜMÜŞ TAKI SATTIM
Okulda tüm derslere devam zorunlu değildi. Birkaç arkadaş ticaret yapalım diye düşündük. Hem bir işletme kuracak paramız yoktu, hem de üniversiteye zaman ayırmamız lazımdı. Birer James Bond çanta alıp seyyar gümüş takı satmaya başladık. Okulda, okul dışında halkın kalabalık olduğu yerlerde açardık çantalarımızı. Üsküdar meydanında Mihrimah Sultan Camii avlusunda öğleden sonra 14.00 ile 18.00 arası her gün gümüş takı sattım. Belli bir müşteri kitlem oluşmuştu.

Satışlarınız nasıldı, iyi kazandınız mı?

Tüm okul masraflarımı karşılamanın haricinde 40 bin mark param olmuştu. 1992 yılında evlendim ve evimin tüm ihtiyaçlarını kendi paramla aldım. Ama eşim düzenli bir hayat isteyince seyyar satıcılığı bıraktım.

HABER PROGRAMCISIYDIM

Eğitimini aldığım işi yapayım dedim ve Türkiye’nin ilk özel radyolarından 107.6 Akra FM’de çalışmaya başladım. Akra FM çok güçlüydü. Hem saat başı haberlerini hem de haftanın iki günü Olaylar ve Yorumlar adında bir haber program hazırlıyordum. Gündemdeki ekonomik, siyasi, sosyal olayların canlı yayın bağlantıları ile desteklendiği bir programdı ve çok ses getiriyordu. İki yıl devam ettim. Ama ticaretten sonra mesaili çalışmak, maaş için ay sonuna kadar beklemek zor geldi. Tekrar ticaret yapmaya karar verdim.

TİCARETİN TOZUNU YUTMUŞTUM

Ne ticareti yaptınız?

Ticaretin tozunu yutmuş bir insan kolay kolay başka bir iş yapamıyor. 1994 yılında Ümraniye’de küçük bir işyeri açtım. O yıllarda hayatımıza girmeye başlayan cep telefonlarının yanı sıra gümüş takı da sattım. Radyoculuk yaparken edindiğim bilgi birikimi ve çevre hayatımda hep önemli rol oynadı. 

TÜRKİYE’DE MARKETÇİLİK YOKTU

Hakmar marketlerin hikayesi bir radyo programı ile mi başladı? 

Akra FM’de programlarımdan birinde yurt dışından gelen bir iş adamı konuğum, Türkiye’de perakende mağaza zincirlerinin açılmaya başlayacağı bilgisini vermişti. Halamın oğluna bu bilgiyi aktarmış ve bakkalcılığı büyütmesini söylemiştim. Halamın oğlu da bana, “Gel bu işi birlikte yapalım” dedi.

O yıllarda İstanbul’da Yenibosna’da bir Metro mağazası vardı. Bazı bölgelerde Ordu Pazar’ları ve Gima’lar bulunuyordu. Evimiz ile işimiz yakın olsun diye Pendik’te ilk marketimizi açmaya karar verdik. Toplam beş ortak bir şirket kurduk ve 1997 yılında 270 metrekarede ilk mağazamızı açtık.

Radyoculuk yaparken geniş bir çevre edinmiştim. Marketin açılışına belediye başkanları, basın  mensupları, milletvekilleri ile birlikte 3 bin kişi gelmişti.

KUYRUKLAR DIŞARI TAŞIYORDU

Halkın ilgisi o kadar büyüktü ki, kasa kuyrukları market dışına taşıyordu. Halkın üzerinde çok iyi bir intiba bıraktık ve bunu korumaya gayret ettik. İş yaptığımız her sektörde bu intiba devam etti. 2003 yılında 2 bin metrekarelik yeni bir mağaza daha açtık. En ileri teknolojiyi kullanmaya, profesyonel bir işletmecilik yapmaya başladık. Sektörde ciddi anlamda öne çıktık. Bundan sonra peş peşe zincir marketlerimizi açtık. Pendik’in market markası olmuştu Hakmar. 2007 yılına kadar süpermarket bazında büyüdük. Bu tarihten sonra sokak aralarına inmeye, ev hanımları için daha kolay ulaşılabilir olmaya karar verdik ve discount market işi yapmaya başladık.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER