Ali Erbaş: "Din istismarı, güvenlik meselesi haline gelmiştir."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi binasının açılışına katılarak konuşma yaptı.

Ali Erbaş: "Din istismarı, güvenlik meselesi haline gelmiştir."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, din istismarının bugün sosyal boyutları aşarak bir güvenlik meselesi haline geldiğini belirterek, "Dinin temel kaynaklarına ve akla aykırı, gerçeklere dayanmayan söylemler, hikayeler, rüyalar üzerinden din anlatılarak vatandaşlarımızın samimi duyguları istismar edilmekte ve sömürülmektedir." dedi.

Erbaş, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi binasının açılışında, okumayı, anlamayı, aklını kullanmayı, bilgiye sahip olmayı emreden ve tavsiye eden birçok ayeti kerime ve hadisi şeriflerin varlığını herkesin bildiğini söyledi.

Bilgi üretmeyenlerin, üretilen bilginin takipçisi hatta mahkumu olmaya mecbur kalacağını dile getiren Erbaş, şöyle konuştu:

"İslam dünyası, bilim, teknik, tıp, sosyal bilimler, dahası ilahiyat alanında bilgi üretme, bilgiyi güncelleme, değere dönüştürme ve hayata kılavuz yapma konusunda, maalesef, zamanın gerisinde kalmanın bedelini ödemektedir. Bu mesafeyi telafi etmek zorundayız. Bugün Batı merkezli bilginin, insanı ve hayatı dizayn ettiğine şahit oluyoruz. Ancak söz konusu anlayışın, insan, evren, Allah tasavvurunda var olan ciddi krizler ve paradoksların bütün insanlığı derin bir çıkmaza doğru sürüklediğini de hepimiz görüyoruz. Batı'nın teklif, hatta dikte ettiği düşünce ve davranış biçimi, insanlığın özlediği huzuru ve güveni tesis edemediği gibi, bilakis huzur ve geleceğe dair umudun daha da zayıflamasına sebep olmaktadır."

- "Yaşanan her travmanın küresel emperyalizmle ilişkisi var"

Erbaş, İslam coğrafyasında yaşanan sorunların, acıların, küresel müdahalelerle, uluslararası faktörlerin sömürgeci politikalarıyla ilgili boyutunun varlığının inkar edilemeyeceğini vurguladı.

Yaşanan her travmanın küresel emperyalizmle ilişkisi bulunduğunu ifade eden Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bu durum, sorunlarımızı tamamen harici unsurlara indirgeyerek, sorumluluklarımızı ve hatalarımızı görmezden gelmeye mazeret olamaz. Kabul edelim ki bizim ümmet olarak maalesef çok ciddi hatalarımız, zaaflarımız ve ihmallerimiz var. Din istismarı bugün sosyal boyutları aşarak bir güvenlik meselesi haline gelmiştir. Dinin temel kaynaklarına ve akla aykırı, gerçeklere dayanmayan söylemler, hikayeler, rüyalar üzerinden din anlatılarak vatandaşlarımızın samimi duyguları istismar edilmekte ve sömürülmektedir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER