Anasayfa /  Foto Galeri

Grip ve koronavirüs arasındaki farklar neler?

Havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel grip vakalarının sayısı artmaya başladı. Uzmanlar aynı anda koronavirüs ve mevsimsel gribe yakalananların sayısında da artış olduğunu ifade etti. Peki grip ve koronavirüs arasındaki farklar neler?

Grip ve koronavirüs arasındaki farklar neler? - Sayfa 1

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip sezonu da açıldı. Covid-19'un yaklaşık 1 yıldır hayatın içinde olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, griple koronavirüs arasındaki farkları ve benzerlikleri anlattı..

Grip ve koronavirüs arasındaki farklar neler? - Sayfa 2

NEZLE GRİP VE COVİD-19 BİRBİRİNE ÇOK KARIŞIYOR

Her iki hastalığında da burun akıntısı ve tıkanıklığıyla başladığını kaydeden Dr. Işık, "İkisi de grip etkeni olarak yıllardır bildiğimiz virüsler ama koronavirüs maalesef 1 yıldır yeni bir mutasyon geçirerek hayatımıza daha ağır bir şekilde girdi. Ancak bu hastalığı herkes ağır şekilde geçirmiyor. Grip şikayetiyle geçiren hastalar da var. Nezle, grip ve Covid-19 birbirine çok karışıyor.

Grip ve koronavirüs arasındaki farklar neler? - Sayfa 3

İkisinde de ortak görülen şikayetler var. Fakat ayırt edebileceğimiz yönleri de var. En sık birlikte gördüğümüz şikayetler burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yaygın kas ve vücut ağrısı ile ateş şikayetleridir. Bunları her iki hastalıkta da görüyoruz" dedi. Gripte ateşin daha kısa sürdüğünü anlatan Dr. Işık, şöyle devam etti:

"Gripteki ateş birkaç günde kendiliğinden düzeliyor. Covid-19'da ise yaygın kas ağrısında olduğu gibi daha uzun süreli görülüyor. 

Grip ve koronavirüs arasındaki farklar neler? - Sayfa 4

Covid-19'da nezle, gripten farklı olarak gördüğümüz şikayetler de var.

Tat, koku kaybı, ishal, yaygın sırt ve bel ağrısı şikayetleri bunlardan bazılarıdır.

Covid-19'da ateş daha yüksek ve daha uzun süreli olduğu için dirençli oluyor. Hastalığın iyileşme dönemi daha uzun sürüyor. Ateşin düşmesi birkaç günden 4-5 güne kadar uzayabiliyor."