Anasayfa /  Foto Galeri

Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için doodle! İşte Dünya Günü (Earth Day) tarihçesi

Bugün 22 Nisan Dünya Günü... ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Dünya Günü özellikle corona virüs günlerinde bir hayli ilgi çekiyor. Bu günü yeni duyanlar ise 'Dünya Günü nedir?' sorusuna yanıt arıyor.

Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için doodle! İşte Dünya Günü (Earth Day) tarihçesi - Sayfa 1

Aktivist John McConnell sayesinde ilk olarak 1969 yılında kutlanan DÜnya Günü her senen 22 Nisan'da kutlanıyor. Bugünün amacı dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek... İşte 'Dünya Günü (Earth Day) nedir?' sorusunun cevabı...

Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için doodle! İşte Dünya Günü (Earth Day) tarihçesi - Sayfa 2

DÜNYA GÜNÜ TARİHÇESİ 
22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için doodle! İşte Dünya Günü (Earth Day) tarihçesi - Sayfa 3

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Google'dan 22 Nisan Dünya Günü için doodle! İşte Dünya Günü (Earth Day) tarihçesi - Sayfa 4

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.