Kalori nedir? Nasıl hesaplanır? Hangi gıda kaç kaloridir?

Genellikle zayıflamak istediğimizde karşımıza ilk çıkan terim 'kalori' dir. Diyetisyene de gitseniz doktora da gitseniz bir arkadaşınıza da danışsanız size söyleyecekleri ilk şey genellikle "kalorili gıdalar uzak dur" olacaktır. Peki kalori nedir? Hangi gıda kaç kaloridir? Şayet bu soruların yanıtını biliyorsanız beslenmenizde düşük kalorili gıdaları tercih etmeye başladığınızda sorunun en önemli kısmını da halletmiş olacaksınız... Hadi buyrun..

Kalori nedir? Nasıl hesaplanır? Hangi gıda kaç kaloridir?

Kalori, neredeyse tüm gıdalarda bulunan ve vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken “enerjinin” birimidir. Yani olmazsa olmazların başında gelir.. O nedenle yediğiniz tüm yiyeceklerde ve içeceklerde mutlaka bir kalori vardır ve siz bu kaloriyi yediğiniz içtiğiniz herşeyden öyle ya da böyle alırsınız... Hani şu su içsem yarıyor diyenler var ya... Aslında onların da kastettikleri bir nevi budur... Peki, kilo vermek için bu kadar önemli olan "kalori" nedir, "hangi gıda kaç kaloridir" biliyor musunuz? 

HANGİ GIDA KAÇ KALORİ ? (TIKLA ÖĞREN)

Evet, artık zayıflamaya çalışırken sık sık karşımıza çıkan yemeklerin içindeki kilo aldıran “şey”in ne olduğunu bildiğimize göre, “günlük kalori ihtiyacı nedir?”, “gıdaların kalori değeri nasıl hesaplanır?” gibi kaloriyle ilgili diğer soruların cevaplarına geçebiliriz.

Günlük Ne Kadar Kalori Almalıyım?

Her gün, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereken kalori, yaşınıza, cinsiyetinize, fiziksel aktivitenize göre değişebilir.

Kalp, akciğerler, beyin gibi kilit organların düzgün çalışması için gereken minimum enerji 1000-1400 kalori arasındadır. Bu rakam dinlenir halde ihtiyaç duyulan kalori miktarıdır.

Aslında bir genelleme yapmak doğru değil, çünkü “dinlenir haldeki metabolizma hızı” kişinin yaşına, kas yoğunluğuna, cinsiyetine ve kilosuna göre değişmektedir.

Bütün gün koltukta hareket etmeden televizyon seyretmeyecekseniz bu minimum kalorinin üstüne 400-600 kalori daha eklemelisiniz. Çünkü sabah servise yürümek, iş yerinde merdiven çıkmak, arabayı park ettiğiniz yerden eve yürümek gibi fiziksel aktivitelerin hepsi bir miktar kalori harcamanıza neden olur.

Bu rakamların sadece genel ortalamalar olduğunu ve sizin ihtiyacınız olan kalorinin bu rakamlardan daha fazla olabileceğini tekrar hatırlatıyorum.

HANGİ GIDA KAÇ KALORİ (TIKLA ÖĞREN)

Gıdaların Kalori Değeri Nasıl Hesaplanır?

Hemen hemen tüm gıdalar ve içecekler bir miktar kalori içerir. Bazı gıdalar daha az (örneğin 1 kase marul 10 kalori içerir), bazı gıdalar ise daha yüksek (yarım kase fındık yaklaşık 400 kalori içerir) kalori değerine sahiptir.

Bir gıdanın ne kadar kalori içerdiğini öğrenebilmek için ne kadar karbonhidrat, yağ ve protein içerdiği bilmelisiniz.

1 gram karbonhidrat 4 kalori,

1 gram protein 4 kalori

1 gram yağ 9 kalori değerine sahiptir.

Eğer yemeklerin bu besin değerlerinden ne kadar içerdiğini bilirseniz kalorisini hesaplayabilirsiniz.

Hazır gıdaların, atıştırmalıkların çoğunun paketinde kalori değerini bulabilirsiniz.

Kaloriler ve Kilo Alma

Harcadığınız enerjiden daha fazlasını gıdalar yoluyla alırsanız bir süre sonra kilo almaya başlarsınız. 3500 kalori yaklaşık yarım kiloya denk gelmektedir.

Eğer 1 hafta boyunca günde 500 kalori fazlanız olursa hafta sonunda tartıda 500 gram daha ağır olabilirsiniz.

Tabii öncelikle metabolizma hızınızı öğrenmelisiniz. Örneğin; vücudunuz her gün 2000 kaloriye ihtiyaç duyuyorsa kilo almak için günde 2500 kalori almanız gerekir.

Burada alınan kalorinin “kaynağı” sağlığınız açısından önem taşımaktadır.

Yüksek kalorili diye sürekli “hamburger” yemek kolesterolünüzü yükseltip kalp hastalıkları riskini arttırır. Yüksek kalorili ancak sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalara yönelmelisiniz.

Kaloriler ve Kilo Verme

Kilo vermenin tek koşulu gıdalar ve içeceklerden aldığınız enerjinin (kalorinin) gün içinde harcadığınız kaloriden az olmasıdır.

Örneğin sabit kilonuzu korumak için 2000 kaloriye ihtiyacınız varsa günde 1500 kalori alarak kilo verebilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer aldığınız kalori miktarını büyük oranda azaltırsanız halsizlik, vitamin ve mineral eksikliği yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle kaloriyi sağlıksız düzeylere çekmek yerine düzenli egzersiz yaparak yaktığınız kaloriyi arttırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca düşük kalorili “şok” diyetlerle verilen kiloların daha sonra fazlasıyla geri alındığını aklınızdan çıkarmamalısınız...

HANGİ GIDA KAÇ KALORİ TIKLA ÖĞREN 

Kaynak : https://abcnews.go.com/Health/WellnessResource/story?id=6762725

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 01:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER