Kuvayi Milliye kahramanı Yörük Ali Efe köyünde anıldı

Kuva-yi Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe, doğduğu Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Kavaklı köyünde anıldı.Aydın’ın Sultanhisar İlçesine bağlı dağ mahallesi olan Kavaklı Mahallesinde Kurtuluş Savaşı öncesinde milli mücadelenin...

Kuvayi Milliye kahramanı Yörük Ali Efe köyünde anıldı

Kuva-yi Milliye kahramanlarından Yörük Ali Efe, doğduğu Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Kavaklı köyünde anıldı.

Aydın’ın Sultanhisar İlçesine bağlı dağ mahallesi olan Kavaklı Mahallesinde Kurtuluş Savaşı öncesinde milli mücadelenin başlamasına katkı sağlayanlar arasında yer alan ve Yunan Askerlerinin bulunduğu Malgaç Karakolunu basarak mücadeleyi ateşleyerek ün kazanan Yörük Ali Efe, doğduğu köy olan 2 bin 500 yıllık tarihi kavaklı köyünde şenliklerle anıldı.

Yaklaşık 4 asırlık tarihi kavak ağacının altında düzenlenen etkinlikte konuklara keşkek, aşure, kuru fasulye, pilav ve turşu ikram edildi. Yörük Ali Efe ve Kurutuluş Savaşı Şehitleri için mevlit okutuldu. Gocabeşli Derneği başta olmak üzere konuk halk oyunları ekipleri gün boyu yaptıkları gösterileri ile etkinliğe katılanlara görsel şölen sundu. Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehter Takımının gösterisi ise büyük beğeni kazandı. Şenliğin sonunda ise etkinliğe katılan çocuk, yaşlı herkes zeybek ekipleri ile birlikte zeybek oynadı. Ayrıca etkinliğe katılanlar Yörük Ali Efe’nin 1895 yılında köydeki doğduğu evi de ziyaret ederek dua etti.

Sultanhisar Gocabeşli Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanı ve İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Hüseyin Yağcı, “Bu sene beşincisini gerçekleştirdiğimiz keşkek etkinliğini, okunan Mevlid-i Şerifi başta Yörük Ali Efe olmak üzere tüm Kuva-yi Milliye Şehitlerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve tüm şehitlerimize armağan ediyoruz. Ruhları şad olsun. Burası Yörük Ali Efe’nin doğup büyüdüğü Kavaklı Köyüdür. Aynı zamanda da doğal yaşam alanıdır. Gerek havası gerekse doğal yapısı olarak herkes tarafından tercih edilen köylerimizden bir tanesidir. Bundan sonraki yıllarda da şenliğimizi daha da büyüterek bu kültüre, zeybeklik kültürüne, Yörüklük kültürüne hizmet etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Kavaklı Mahalle Muhtarı İbrahim Karasulu’da, “Yörük Ali Efe’nin köyüne bir canlılık getiriyoruz. Kaymakamımızdan, belediye başkanımızdan ve tüm gençlerden Allah bin kere razı olsun. Bu sene beşincisini düzenlediğimiz şenliğimizde bundan sonra daha da büyüterek, ikiye katlatarak düzenleyeceğiz. Her sene de gelenek haline getireceğiz. Yörük ali efe’nin torunları atalarına sahip çıktı” dedi.

“Kuva-yi Milliye Kahramanlarından Yörük Ali Efe’yi Rahmetle Anıyoruz”

Kuva-yi Milliye Kahramanlarından Yörük Ali Efe’yi rahmetle andıklarını ifade eden Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin ise; “Sultanhisar İlçesinin gururu Yörük Ali Efe’nin köyündeyiz. Kavaklı köyümüz binlerce yıllık tarihinde özellikle Efelik Kültürünün, Zeybeklik Kültürünün yoğun şekilde yaşandığı, Yörük Kültürünün yüzyıllardır devam ettiği bir köyümüz. Bu köyümüzde böyle bir etkinliği, kültürü devam ettirmek adına önemli buluyoruz. Bu etkinliğin oluşmasında emekleri geçen dernek yetkililerine, destek veren tüm yetkililere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Katılımcılarımız özellikle burada hem Sultanhisar’ın hem Ege Bölgesi’nin kültürünü yakından tanıma, bir araya gelme, kaynaşma fırsatı buldular. Ayrıca Kuva-yi Milliye Kahramanlarından Yörük Ali Efe’yi de bu vesileyle rahmetle anmış oluyoruz. Hayrına çeşitli dualar edildi. Etkinlikler yapıldı. Yörük Ali Efe’nin Köyü olması ayrıca Kavaklı Köyü’nü daha da anlamlı kılmaktadır. Ben tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Aydın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Boztaş, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Mehmet Gökhan, İlçe Emniyet Amiri Zafer Karadirek, AK Parti İlçe Başkanı Yüksel Yılmazoğlu, CHP İlçe Başkanı Davut Yavuz, Yörük Ali Efe’nin yakınları, hemşerileri ve Kavaklı mahallesi sakinleri ile çok sayıda davetli şenliğe katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER