Beraberlik kaldırılıyor... Dünya Kupası'nda devrim gibi değişiklik!

Dünya futbolunun patronu FIFA, 2022 Dünya Kupası'nda devrim gibi bir değişikliğe hazırlanıyor.

Beraberlik kaldırılıyor... Dünya Kupası'nda devrim gibi değişiklik!

Dünya futbolunun patronu FIFA, 2022 Dünya Kupası'nda devrim gibi bir değişikliğe hazırlanıyor.

Katar'daki turnuva şu an için 32 takımla planlanıyor. Ancak The Sun'a göre FIFA bu sayıyı 48'e çıkarmakta kararlı.Habere göre FIFA Başkanı Gianni Infantino eğer Katar'ı ikna edip kupayı 48 takımla oynatabilirse sıra dışı bir değişiklik daha yapacak.

Infantino, 48 takımlı Dünya Kupası'nda 3'erli 16 grup oluşturmayı planlıyor.

FIFA'nın aklındaki bir başka değişiklik ise grup maçlarında beraberliği kaldırmak. Infantino'ya göre berabere biten maçlarda doğrudan penaltı atışlarına gidilecek. Penaltıları kazanan takım 2 puan, kaybeden takım ise 1 puan alacak.

Beraberliğin kaldırılmasının nedeni ise grubun son maçında iki takımın berabere kalmaları halinde gruptan çıkmayı garantileyecek olmalarına engel olmak. Böylece fair-play'i ve rekabeti korumayı amaçlayan FIFA, 48 takımlı Dünya Kupası fikrine karşı çıkanları da ikna etmeyi planlıyor.

2018 Dünya Kupası'nda Fransa ile Danimarka'nın berabere kalarak gruptan birlikte çıkmaları, İngiltere ile Belçika arasındaki maçın bir anlamının kalmaması ve Senegal'in fair-play'le elenmesi gibi durumlar tartışma konusu olmuştu.

16 grupta ilk iki sırada yer alan takımlar bir üst tura yükselecek. 

Son 32'den itibaren kupaya eleme usulü devam edilecek.Katar 2022'nin 48 takımlı olması şimdilik kesin değil ancak ABD-Kanada-Meksika ortaklığıyla yapılacak 2026 Dünya Kupası 48 takımlı oynanacak. 

Infantino eğer Katar'ı 48 takımlı hale getiremezse 2026 Dünya Kupası'nda bu planı uygulamayı hedefliyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER