Anasayfa /  Dünya

Fransa'da sarı yeleklilerin ateşi sönmüyor!

Fransa'da sarı yelekliler, gösterilerin 30. haftasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı.

Abone ol
Abone ol 08 Haziran 2019 23:32

Akaryakıt zamları ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, 30. haftasında yoğun güvenlik önlemleri altında devam etti.

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 2

Eylemciler, Paris'in banliyölerinden Saint-Denis'den Bobigny'ye kadar yürüdü. Polise taş ve şişe atan göstericilere biber gazıyla müdahale edildi.

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 3

Polis, eylemcilerin Champs-Elysees Caddesi'nde, Ulusal Meclis ve 15 Nisan'da çıkan yangında büyük zarar gören Notre Dame Katedrali çevresinde gösteri yapmasını yasakladı.

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 4

Cote-d'or Valiliğinden yapılan açıklamada, Dijon kentinde düzenlenen gösteride çıkan olaylarda 12 kişinin gözaltına alındığı ve bir polisin yaralandığı bildirildi. Montpellier'deki eylemde de polis göstericilere karşı biber gazı kullandı. Gösteride 5'i polis, 9 kişi yaralandı.

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 5

İçişleri Bakanlığı verilerine göre gösterilere ülke genelinde 10 bin 300 kişi katıldı, sarı yeleklilere göre ise bu rakam 19 bin 654 oldu. Gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, bin 797'si polis 4 bin 245 kişi yaralandı ve 12 bin 107 kişi gözaltına alındı.

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 6

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 7

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterileri devam ediyor - Sayfa 8


Yorumlar