Anasayfa /  Yaşam /  Din ve inanç /  Ramazan

Fitre miktarı belli oldu! 2019 Ramazan fitre miktarı ne kadar?

Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Ramazan Ayı’nda ödenen ve bir günlük azami ihtiyaç miktarı olarak tanımlanan fitre her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Peki, 2019 Ramazan fitre miktarı ne kadar? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 2019 fitre miktarı…

Abone ol
Abone ol 09 Nisan 2019 14:21

Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Ramazan Ayı’nda ödenen ve bir günlük azami ihtiyaç miktarı olarak tanımlanan fitre her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Peki, 2019 Ramazan fitre miktarı ne kadar? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 2019 fitre miktarı…Fitre miktarı Ramazan Ayı öncesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi.  Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan son dakika açıklaması geldi. Peki; 2019 Ramazan Ayı fitre miktarı ne kadar? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fitre açıklaması:

2019 FİTRE MİKTARI: 23 LİRA

FİTRE NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fitre ile ilgili yapılan tanımlama şu şekilde:

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

"Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyoekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi."


Yorumlar