Anasayfa /  Yaşam /  Din ve inanç

Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez?

Ramazan Ayı'nda vermesi vacip olan fitre, kişi başına verilecek miktar üzerinden hesaplanmaktadır. 2021 yılı fitre miktarını Diyanet İşleri bu yıl için belirledi. Peki fitre kimlere verilir, kimlere verilmez?

Abone ol
Abone ol 14 Nisan 2021 13:20

2021 Fitre fiyatı ne kadar? soruları müslüman vatandaşlar tarafından büyük merak konusu oldu. Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak, ihtiyaç sahibi müslümanlara verilmesi vacip olan fitre 2021 yılı kişi başına düşen fiyatları belli oldu. İşte, 2021 Diyanet fitre miktarı...

2021 DİYANET FİTRE NE KADAR?

2021 yılı Fitre bedeline ilişkin bilgi veren Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı şu ifadeleri kullandı:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır.

Belirtilen meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.”

FİTRE KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara veriliyor

Fitre ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esas. Aynı zamanda zekât için de aynı kural geçerli.

Yorumlar