Darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki ilk dava tanık beyanlarıyla devam ediyor

FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz'da görev yerine gitmedikleri ve halkın direncini kırdıkları iddia edilen 16'sı tutuklu 29 polisin yargılanmasına devam ediliyor.

Darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki ilk dava tanık beyanlarıyla devam ediyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz'da görev yerine gitmedikleri ve halkın direncini kırdıkları iddia edilen 16'sı tutuklu 29 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki salonda görülen duruşmaya, tutuklu 15 sanık ile avukatlarının yanı sıra bazı tanıklar katıldı.

Mahkemeye gelen evrakların okunduğu duruşmada, tanık beyanları alınıyor.

Ceza istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, bir kısmı örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen 21 sanık polisin, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ile "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından üçer kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, diğer 8 polis hakkında ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin İstanbul'da görülen ilk dava olma özelliğini taşıyor.​ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER