Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Fahrettin Altun'dan önemli F35, patriyot ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Amerika'nın en etkili gazetelerinden Wall Street Journal'in ''Görüş'' köşesinde bir yazı kaleme aldı. Altun, ABD Dış İstihbarat Birimi CIA’in eski yöneticisi Paul Kolbe'ye yanıt vererek, Batı'nın F35 ve patriotları önkoşulsuz olarak vermesi gerektiğini vurguladı.

Abone ol
Abone ol 23 Mart 2022 23:55

Wall Street Journal'in "Görüş" köşesinde kendi imzasıyla bir yazı kaleme alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak gören ve NATO üyeliğinden gurur duyan Türkiye, Batı'dan hak ettiği davranışı görmeyi bekliyor. İlişkileri onarmak için gayrı resmi teklifler değil, güven artırıcı önlemler gerekiyor. Sayın Kolbe'nin argümanını geliştirmek için Batı'nın yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye'ye teslim etmektir" ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA KRİZİ, TÜRKİYE'NİN STRATEJİK ÖNEMİNİ KÜÇÜMSEYENLERİN YANLIŞ OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birinde bulunan Türkiye'nin patriot'ları alma girişiminin ABD tarafından reddedildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, Türk halkının artık ABD'nin hiçbir gayriresmi sözünü ciddiye almadığını da belirtti.

Batı'nın kendisini engellemesi sayesinde bugün Ukrayna savunma sisteminin en önemli aktörlerinden biri olan Bayraktar insansız hava araçlarının Türkiye tarafından ürettiliğinin altını çizen Fahrettin Altun, "Bu noktada, 70 yıllık NATO müttefiki ve kritik bölgelerde istikrar aktörü olan Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek Batı'nın ve özellikle ABD'nin sorumluluğundadır. Ukrayna krizi, Türkiye'nin stratejik önemini küçümseyen, NATO'nun 'beyin ölümü'nün gerçekleşmiş” olduğunu iddia eden ve ulusal sınırların artık tartışma konusu olmadığını düşünenlerin jeopolitik değerlendirmelerinin yanlış olduğunu göstermiştir." görüşünü ortaya koydu.

ABD'DEN NE AÇIKLAMASI GELMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, dün Türkiye'deki S-400'lerin Ukrayna'ya sevk edileceği yönündeki iddialarla ilgili gelen bir soruya, "Söz ettiğiniz haberler konusunda yorum yapmayacağım. Ukraynalı ortaklarımıza, karadan havaya dahil olmak üzere, Rusya’dan gelen tehditle mücadele için ihtiyaç duydukları sistemlerin tedarik edilmesi için çalışıyoruz." şeklinde yanıt vermişti.

Price ayrıca Ukrayna'ya yapılan askeri yardımla ilgili olarak soruların Türkiye hükümetine yöneltilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Konuyla ilgili soruların bir diğer muhattabı olan Pentagon Sözcüsü John Kirby ise, "S-300 konusu ve basında gördüğüm S-400 söylentileri konusunda şunu söyleyeceğim. Şu anda odak noktamız Ukrayna’nın eline kullanmayı bildikleri, eğitimini aldıkları ilave sistemleri ulaştırmak amacıyla müttefik ve ortaklarla çalışmak" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar