Anasayfa /  Foto Galeri

EYT'de önemli uyarı! e-Devlet'ten kontrol edin Ş, K ve S harfleri varsa emekli olamazsınız

EYT ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Pek çok kişi EYT kapsamına dahil olup olmayacağını merak ederken önemli bir detay daha ortaya çıktı. Uzmanlardan EYT’de sigorta dökümünde Ş, K ve S harfleri uyarısı geldi. Hizmet dökümlerinde eğer bu harfler var ise SGK'ya bildirilmesi gerekiyor. İşte EYT haberinin detayları...

EYT'de  önemli uyarı! e-Devlet'ten kontrol edin Ş, K ve S harfleri varsa emekli olamazsınız - Sayfa 1

EYT kanun teklifi bu aralık ayı içerisinde TBMM’ye sunulacak. Bu teklifte öngörülecek şartları yerine getirmiş olsalar bile hizmet dökümünde belirli harfler bulunan EYT’lilerin emeklilikleri tehlikeye girebilir. İşte detaylar...

EYT'de  önemli uyarı! e-Devlet'ten kontrol edin Ş, K ve S harfleri varsa emekli olamazsınız - Sayfa 2

EYT için pek çok iddia ortaya atılırken onlardan birisi de askerlik ve doğum prim borcunun nasıl ödenmesi gerektiği oldu. Takvim gazetesi ekonomi müdürü Faruk Erdem borçlanma yapacak EYT’lilere önemli uyarılarda bulunarak “Asgari ücret kaç lira ise onun yüzde 32’si kadar aylık ödeme yapıyoruz. Buradan da hesap yapılınca şu anda brüt asgari ücret 6 bin 471 TL olduğu için de aylık borçlanma tutarı 2 bin 70 TL oluyor. 18 aylık bir askerlik borçlanması yaptığınız zaman 37 bin 260 TL ödemeniz gerekiyor. 24 aylık bir doğum borçlanması yapıldığı zamanda ödenmesi gereken tutarın 49 bin 680 TL olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

EYT'de  önemli uyarı! e-Devlet'ten kontrol edin Ş, K ve S harfleri varsa emekli olamazsınız - Sayfa 3

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDAN ÖNCE MUTLAKA BAŞVURUN
Uzmanlar askerlik ve doğum borçlanması için başvurunun ocak ayından önce yapılmasını tavsiye ediyor. Çünkü yeni asgari ücret belirlendikten sonra bu borçlanma yapılırsa ödenecek olan borçlanma tutarları da yeni açıklanan asgari ücret oranında artacak. Ocak ayında artacak olan asgari ücrette yüzde 50 artış olduğu zaman askerlik borçlanmasında 18 bin liradan fazla, doğum borçlanmasında da 24 bin liradan fazla bir para cebinizden çıkabilir.

EYT'de  önemli uyarı! e-Devlet'ten kontrol edin Ş, K ve S harfleri varsa emekli olamazsınız - Sayfa 4

ARALIK AYINDA DİLEKÇE VERMEK DAHA AVANTAJLI’
Kafa karıştıran bir başka noktanın da sigorta dilekçesi olduğu belirtilirken EYT’ye hak kazananların o dilekçeyi vermek için yıl başındaki zammı mı beklemeli yoksa Aralık ayı en uygun zaman mı?

“Siz Şubat’ta dilekçe verseniz maaşınız Mart’tan itibaren işlemeye başlıyor. Dolasıyla burada iki tane maaş kaybediyorsunuz. Çalışan ve yüksek maaş alan arkadaşlarımız var ve işyerinden de ayrılmak istiyorlarsa ocak zammında da faydalanmak için belki emekliliklerini geciktirebilirler.”