Anasayfa /  Güncel

Evin odasına 8,5 metrelik kuyu kazdılar

Aydın'da tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon düzenlendi. Kaçak kazı için evin bir odasına kazılmış 8,5 metrelik kuyu bulundu. Operasyonda jandarma ekipleri, 149 adet sikke ele geçirirdi.

Abone ol
Abone ol 04 Temmuz 2019 14:11

Aydın İl Jandarma Komutanlığı asayiş timleri, Karacasu ilçesine bağlı Geyre Mahallesi'nde, Denizli ilinden gelecek bir grubun izinsiz kazı yapacağı duyumu aldı. Yapılan operasyonda M.Y. isimli şahsın evin bir odasında 8,5 metre derinliğinde 2 metre çapında bir kuyu bulundu. Ayrıca kazı yapmaya yarayacak 4 adet kazma, 3 adet kürek, 10 metre metal merdiven ile bol miktarda malzeme ele geçirildi. Gözaltına alınan ev sahibi M.Y., izinsiz kazı suçunu E.Y., Ş.K. ve O.O. ile birlikte işlediklerini itiraf etti. Firari 3 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı. 

Jandarma ekiplerinin, tabiat ve kültür varlıklarının korunması maksadıyla yürüttüğü faaliyetler kapsamında, Söke ilçesi Yenidogan Mahallesi'nde ikamet eden O.D.’nin tarihi eser niteliğinde sikke satmaya çalıştığı ihbarı alındı. Söke ilçe merkezinde yapılan operasyonda C.Ç., H.B. ve F.A. isimli şüpheliler yakalandı. Şüphelilerin yapılan üst aramasında O.D.’nin çantasında 149 adet tarihi eser niteliğinde sikke ele geçirildi. Şüpheliler adli makamlara sevk edildi. 


Yorumlar