Anasayfa /  Foto Galeri

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisi için detaylar belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleştirilen Kabine toplantısında konut sahibi olmak isteyen vatandaşları sevindirecek bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı karar ile 3 çözüm paketi sunuldu. İşte konut destek paketine ilişkin tüm detaylar...

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisi için detaylar belli oldu! - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine Toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için 0,99 oran ile düşük konut kredisi müjdesi veren Erdoğan, 3 yeni paket duyurdu. Destek paketleriyle ilk konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin artırılması, Liralaşma Stratejisi'nin desteklenmesi, tamamlanmamış inşaatların bitirilerek konut arzının artırılması ve destek alan firmaların konut fiyatlarını sabit tutması amaçlanıyor.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisi için detaylar belli oldu! - Sayfa 2

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Erdoğan’ın duyurduğu kararın ardından konuya ilişkin ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter hesabından paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı destekler kapsamında, "İlk evim Konut Finansman Paketi" çerçevesinde, kamu bankalarınca, ilk ve tek konutunu alacak vatandaşlara yönelik olarak, birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak. Böylece, ilk konutunu alacak vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimleri artırılmış olacak.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisi için detaylar belli oldu! - Sayfa 3

DÖVİZ VE ALTIN SATARAK KONUT ALANLARA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik edecek "Genişletilmiş Konut Finansman Paketi" ile de kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut değerinin en az yüzde 50'si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması şartıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak. Böylece, vatandaşların uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin yanında halihazırda yürütülen Liralaşma Stratejisi de desteklenmiş olacak.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisi için detaylar belli oldu! - Sayfa 4

İNŞAAT ŞİRKETLERİNE KREDİ GARANTİ PAKETİ

KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının yararlanabileceği İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi ile de 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50'si satılmamış inşaat projesi sahibi KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerinin tamamlanmayan inşaatlarını tamamlamaları hedefleniyor.