Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Eski kimlikle de oy kullanılabilecek mi?

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala vatandaşların merak ettiği ‘eski kimlikle de oy kullanılabilir mi’ sorusu gündemdeki yerin aldı. Peki 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde eski kimliklerle oy kullanılabilecek mi?

Abone ol
Abone ol 24 Nisan 2023 14:24

Seçimlere sayılı günler kala oy verecek olan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de ‘eski kimlikle oy kullanılabilir mi’ sorusu oldu.

Konuya ilişkin edinilen resmi bilgiler ve 135 sayılı genelgenin 27. maddesine göre, sandık başına gelen seçmen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle seçmen sıra numarasını söyleyerek, 14 Mayıs günü oy kullanabilecek.
 
Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.
 
Ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanları ile kimlik kartlarını yenilemeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek.

Yorumlar