Anasayfa /  Güncel

Erol Mütercimler için istenen ceza belli oldu

Erol Mütercimler'in imam hatiplilerle ilgili tepki çeken ifadeleri nedeniyle 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Abone ol
Abone ol 23 Eylül 2020 11:26

Erol Mütercimler'in imam hatiplilerle ilgili tepki çeken ifadeleri nedeniyle 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İmam hatip lisesi mezunları hakkında bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle Erol Mütercimler hakkındaki savcılık soruşturması tamamlandı.

Mütercimler hakkında "Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din, Mezhep, Cinsiyet ve Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

 NE OLMUŞTU

Haliç Üniversitesi eski öğretim üyesi Erol Mütercimler, katıldığı bir televizyon programında imam hatiplileri kast ederek skandal ifadelerini kullanmıştı. Mütercimler'in çirkin sözlerine tepki yağmıştı.

TEPKİLER ÜZERİNE İSTİFA ETTİ

Haliç Üniversitesi Rektörlüğü de Erol Mütercimler hakkında soruşturma başlatıldığını bildirmiş, tepkiler üzerinde Erol Mütercimler üniversitedeki görevinden istifa etmişti. Haliç Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, bir televizyon programına katılan Dr. Öğretim Üyesi Erol Mütercimler'in imam hatip liseleriyle ilgili konuşmasının üniversitenin görüş ve fikirlerini yansıtmadığı belirtilmişti. Üniversite nezdinde imam hatip liselerinin, birçok başarılı devlet adamı, siyasetçi, din adamı, iş insanı, akademisyen ve kamu görevlisi yetiştiren güzide ve saygın bir eğitim kurumu olduğu vurgulanmıştı.

ADALET BAKANI'NDAN TEPKİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Geleceğimiz gençlerimiz, art niyetli çirkin genellemeleri değil, övgü sözlerini hak ediyor." ifadelerini kullanarak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Okul sıralarında inancına, toprağına, milletine bağlı erdemli dostlar biriktirdik. Dün olduğu gibi bugün de imam hatiplerimiz ve tüm okullarımızda pırıl pırıl evlatlarımız yetişiyor. Geleceğimiz gençlerimiz, art niyetli çirkin genellemeleri değil, övgü sözlerini hak ediyor" değerlendirmesini yapmıştı.

SAVCILIKTA ÇARK ETTİ

Erol Mütercimler'in İmam Hatip Lisesi öğrencileri hakkında kullandığı hakaret içerikli sözler üzerine içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu 16 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Şikayetin ardından Erol Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan Mütercimler, program sırasında çok yorgun olduğunu bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak dile getiremediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

 

Yorumlar