Anasayfa /  Politika

Erdoğan'dan Ali Babacan'a flaş teklif!

Eski Bakan Ali Babacan’ın 23 Haziran’da yenilenen İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminden birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yaptığı gündeme gelmişti.

Abone ol
Abone ol 01 Temmuz 2019 14:32

Eski Bakan Ali Babacan’ın 23 Haziran’da yenilenen İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminden birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yaptığı gündeme gelmişti.

Bu iddianın yan sıra, Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem çok yakınında olan bir partiliyi, parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan'a gönderdiğini kaleme aldı. Deniz Zeyrek,  'Hiçbir şey olmasa da kesin bir şeyler olacak' başlıklı yazısında “Bir kaynağım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem çok yakınında olan bir partiliyi, parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan'a göndererek ekonominin dümenine geçme çağrısı yaptığını, Babacan'ın ‘ben yokum, ama isterseniz Türkiye'nin ekonomisine ilişkin hazırladığımız programı verelim, uygulasınlar’ yanıtını verdiğini anlattı” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN GENEL BAŞKANLIĞI BIRAKIR MI?

“Bu detay, Erdoğan'ın ekonominin patronunu değiştirmek istediğinin bir göstergesi olarak sayılabilir” diyen Zeyrek şöyle devam etti:

“Yeni dönemde rötuşlar yapılarak başkanlık sisteminin sorunlarının giderileceğini yazanlar oldu. Ancak, Beştepe'de sistemin kusursuz işlediği, gerek genel, gerekse yerel yönetimlerde halkın temsil oranının arttığı görüşü hakim. O nedenle sistemde değişiklik yapmak yerine, yasama ayağının güçlendirilmesini, yürütmenin parti, dolayısıyla da yasama üzerindeki etkisinin azaltılmasını sağlayacak adımlar atılabilir. AK Parti MYK toplantısında dillendirilen, ‘Biz size ulaşamıyoruz. Bütün kararları etrafınızdaki insanlarla alıyorsunuz’ eleştirisi doğrultusunda partinin güçlendirilmesi ve yönetime daha fazla katılımı sağlanabilir.


Yorumlar