Anasayfa /  Güncel

Erdoğan "Kömürü Uzun Mehmet buldu" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Zonguldak'ta Uzun Mehmet Cami'nin açılışını yaptı. Erdoğan'ın bahsettiği Uzun Mehmet'le ilgili Tarihçi İlber Ortaylı iki sene önce dikkat çeken ifadeler kullanmıştı.

Abone ol
Abone ol 04 Haziran 2021 22:24

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Zonguldak'ta Uzun Mehmet Cami'nin açılışını yaptı. 

Erdoğan burada yaptığı konuşmada Uzun Mehmet'i anlatırken, "Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan... Onun için buranın adını Uzum Mehmet koyduk. Milletimizin gönlündeki yerini almıştır. Bu vesileyle bir kez daha asırlardır vatanları için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın "Kömürü Uzun Mehmet buldu" çıkışından sonra haber siteleri de " Uzun Mehmet kimdir?" başlığıyla "Taşkömürünü Türkiye'de Zonguldak bölgesinde bulan ilk kişidir" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın Uzun Mehmet'le ilgili ifadelerinin ardından akıllara Tarihçi İlber Ortaylı'nın Uzun Mehmet ile ilgili kullandığı ifadeler geldi. 

 İLBER ORTAYLI NE DEMİŞTİ? 
İlber Ortaylı 2019 yılında Enerji Günlüğü'ne verdiği röportajda Uzun Mehmet'le ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: 

 "Zonguldak’ta kömürü ilk bulduğu söylenen Uzun Mehmet olayı gerçek değil. Kömürün hiç olmadığı yerde Uzun Mehmet bulmuş, yalan. Bunu kim uydurdu dedik. Bunu Halkevi başkanı Mithat bey uydurmuş. Halkevinin milli gururumuzu okşamak için kömürü halk çocuğuna buldurduğu bir hikaye bu. Kimse kömür kullanmıyor. O bölgede orman var, nüfus da düşük. Demiryolları döşemeye başladığımız zaman odunun olmadığı yerlerde kömür kullanımına başlıyoruz. Nerde bunlar? Ege’de var, Karadeniz’de Fransızların çıkardığı kalorisi düşük kömür var."

Etiketler İlber Ortaylı
Yorumlar