Anasayfa /  Politika /  Cumhurbaşkanlığı

Erdoğan: ''Seçimden sonra işçilerimizin ekmeğiyle oynandı!''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Beştepe'de önemli açıklamalarda bulundu.

Abone ol
Abone ol 01 Mayıs 2019 19:38

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Dünya'da emek ve dayanışma günün geçmişi bir buçuk asrı ancak bulurken, biz de neredeyse bin yıllık bir birikim söz konusudur. İş olmazsa işveren olmaz ama yanı derecede önemli olarak işçi olmazsa da iş olmaz.

İşçilerimizin yüzde 1’in bile temsil etmeyen yapıların huzurumu bozmasını önüne geçtik. Bizim işçilerimiz değerlerine saygılı bu uğurda tıpkı 15 Temmuz gecesi olduğu gibi canını vermeye hazır olan insanlardır. 1 Mayıs’ta artık kavga gürültü yok. Elbette eylemciliği profesyonel meslek haline getirenler ortalığı karıştırmak istiyor ama milletin itimadı kalmadı. Üretim ve alın terini kazanç ile hakkaniyeti birbirinden ayırmıyoruz.

Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Zulüm bizim inancımızda küfre eş değerdir. Kul hakkı konusunda hassasiyet göstermeyen başka hiçbir konuda duyarlılık çağrısında bulunamaz. Sosyal barışı onlar çatışma üzerinden biz ise uzlaşmayı esasa alırız. Emek konusunda da adalet için çalıştık.

İşçilerimizin hak arama mücadelesini değerlendirrken hiçbir zaman üye oldukları sendika gibi kriterlerle bakmadık. 31 Mart seçimlerinin ardından kimi belediyelerde ayrımcılık yapıldığına insanların işiyle oynandığına dair üzücü haberler alıyoruz.

Kimi sendikaları makbul kimi sendikaları öteki olarak gören kafa 28 Şubat kafasıdır. Biz hiçbir sendikaya kendi arka bahçemiz olarak bakmıyoruz. 

Biz iktidara geldiğimiz zaman demokraside ve ekonomide olduğu gibi çalışma hayatındaki sorunları kucağımızda bulduk. Yaşlanan ağır ekonomik buhranlar sebebiyle işçi alımları büyük ölçüde duruştu.

Hükümetlerimiz döneminde Asgari ücret reel olarak yüzde 145’e yakın arttı  Sosyal Güvenlik Hizmetlerini’nin tamamını insan odaklı bir anlayışla geliştirdik. Devleti çalışanlar karşısında borçlu olmasında biz çıkardık.

15,5 milyar lira konut edindirme yardımları içerisinde toplam 20 milyar liralık ödemeyi biz yaptık. BU yardımlar işçi ve memur kesimine yapılmıştır.

Özellikle sağlık alanında herkesin aynı kalitede hizmet alabilmesini temin ettik. Türkiye’nin en büyük gücü milletimizin beraberliğidir. Bugüne kadar milletimize yönelik tüm saldırın üstesinde gelmeyi bu şekilde başardık.

Hangi kesime olursak olalım Türkiye ortak paydasının sembolü olan ‘Rabia’mızı en üstte tutmamız gerekiyor. İşte biz o yüzde her fırsatta söylüyoruz. Ülkemizin potansiyeli o kadar büyük ki 182 milyon olsak bile hepimize yeter. Geçmişi ve geleceğiyle bam başka bir ülkeyiz. Şayet kim olduğumuzu ne olduğumuzu nereden nereye gittiğimizi unutmazsak kimse bizi teslim olamaz. Tek yumruk olduğumuz zaman bize yapılan saldırıları bertaraf ederiz.

Güçlü Türkiye davasından önemli değildir.  Gerektiğinde hep birlikte 82 milyon olarak hedeflerimize yürüme iradesini ortaya koyabiliriz. Dikkat ederseniz ne zaman ülke olarak bu hedeflerimizi ilan ettik o günden beri başımız beladan kurtulmuyor. Ne yaparlarsa yapsınlar hedeflerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bize durmak dinlenmek haramdır. Siz değerli işçi kardeşlerim hep yanımızda yer aldınız. Bunun için sizlerden daha büyük ve güçlü bir destek bekliyoruz. Tüm işçilerin 1 Mayıs Emekçi Günü’nü bir kez tebrik ediyorum.


Yorumlar