Anasayfa /  Foto Galeri

Entübe ne demek? Entübasyon tedavisi nasıl ve ne zaman yapılır?

Koronavirüs ile birlikte gündeme gelen 'Entübe' kelimesi ülkelerin hasa vaka sayılarını açıklarken yetkilelerin kullanımı ile gündemimize girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıklarken kullandığı 'Entübe' kelimesi kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olan hastalara uygulanan tıbbı bir müdahale. Türkiye'de 2 Nisan itibari ile koronavirüs toplam entübe hasta sayısı 783 kişi olarak açıklandı.

Entübe ne demek? Entübasyon tedavisi nasıl ve ne zaman yapılır? - Sayfa 1

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

Entübe ne demek? Entübasyon tedavisi nasıl ve ne zaman yapılır? - Sayfa 2

Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solnum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Entübe ne demek? Entübasyon tedavisi nasıl ve ne zaman yapılır? - Sayfa 3

Hasta normal solunumunu devam ettiremediği için suni solunum oluşturmak adına uygulanan entübe işlemi sonrası vakaya entübe hasta adı veriliyor. Entübe hastalar kendilerine bağlanan suni solunum ile birlikte nefes alıp verme işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Entübe ne demek? Entübasyon tedavisi nasıl ve ne zaman yapılır? - Sayfa 4

Ayrıca pek çok ameliyatta, ameliyatı yapabilmek için hastayı uyutmak ve kaslarını gevşetici ilaçlar vermek gerekir. Bu ilaçlar hastanın kendi kendine nefes almasına engel olduğundan ameliyat süresince hastanın solunum cihazına bağlanması ve bunun için de entübe edilmesi gerekir.