Anasayfa /  Yerel

Engelli çocukların eğitim merkezinde koronavirüs vakası !

15 Haziran ‘da eğitime tekrar başlayan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde ilk vaka Şırnak’ın Cizre ilçesinde görüldü.

Abone ol
Abone ol 19 Haziran 2020 17:30

Olayla ilgili bize ulaşan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Öğretmenleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Demir’in verdiği bilgiye göre : 

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki bir rehabilitasyon merkezinde 15 Haziran’da eğitime başlanmış ve 16 Haziran’da eğitim alması için engelli çocuğu ile birlikte Rehabilitasyon Merkezine giden anne , Covid-19 testi yaptırmış fakat toplumsal baskıdan çekindiği gerekçesiyle bu bilgiyi kimseyle paylaşmamış.Çocuğu merkezde eğitimini almış,diğer öğrenciler ve öğretmenlerle aynı ortamda bulunmuş ve 2 saat sonra eve dönmüşler. Annenin halsizliğinden şüphelenen kurum çalışanları ertesi gün hastaneye ulaşıp velinin ismini sorgulatmışlar ve test yaptırdığı,testinin de pozitif çıktığı bilgisini almışlar. Kurum sahibi durumu öğrenince 17 Haziran’da tedbir amaçlı geçici olarak kurumu eğitime kapatmış.Kurumda eğitim gören diğer öğrenciler,öğretmenler ve personellere henüz test yapılmamış.

ÖZRÖ-DER olarak bu konunun takipçisi olacaklarını bildiren Demir,engelli çocuklara maske takmak ve onlarla sosyal mesafeyi korumakta zorluk yaşanacağını bildiklerinden dolayı durumu yetkililere her fırsatta bildirdiklerini ve bu merkezlerin açılmasının sakıncalarını aktardıklarını belirtti. Tüm bu girişimlere rağmen alınan eğitime başlama kararının tekrar gözden geçirilmesi için yetkililere çağrı yaparak şunları ekledi :

‘’Biz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Öğretmenleri olarak yıllarca özel gereksinimli çocuklara eğitim verdik.Bugün onların eğitimden geri kalması herkesten çok emeğin sahibi öğretmenleri üzecektir.Fakat çocukların ve bizlerin sağlığı için yapılması gereken ,bir an önce gerekli ekonomik tedbirler alınarak bu merkezlerin eğitimine tekrar ara verilmesidir. Sağlıklı olduğumuz sürece öğrencilerimizle birlikte göreceğimiz çok baharlar olacaktır. ‘’

Yorumlar