Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği açıkladı: Yüzde 15 zam kapıda

Artan petrol fiyatı ve kur seviyesini neden gösteren Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan önümüzdeki dönemde doğalgaza yüzde 15’lik bir zammın yapılabileceği söyledi.

Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği açıkladı: Yüzde 15 zam kapıda

AA’nın haberine göre Arslan, petrol fiyatı ve dolar kurunun yaklaşık yüzde 50 arttığını ve bu durumun doğalgaz fiyatlarında artışı kaçınılmaz hale getirdiğini belirterek, “Doğalgaz fiyatı artışında önümüzdeki dönem için bir oran söyleyecek olursak tümünde yüzde 15’lik bir oran söz konusu gibi görünüyor. Konutlara yüzde 9, elektrik üretiminde de yüzde 17 seviyesinde fiyat artışı gerçekleşebilir” dedi.

GAZBİR başkanı doğalgazda fiyat politikasının petrol fiyatlarına göre belirlendiğine ve petrol fiyatlarının son iki yılda 50 dolardan 80 dolara yükseldiğine dikkat çekti.

Konutlarda kullanılan doğalgaza son olarak 1 Eylül’de yüzde 9 zam yapılmıştı.

Arslan, Türkiye’de doğalgazın kullanım maliyetinin Avrupa’ya göre daha ucuz olduğunu da ileri sürdü: “Türkiye’nin doğalgaz fiyatı Avrupa’daki en düşük fiyat. Konutlar açısından baktığımızda 100 kilovatsaatlik kullanımın maliyeti 5,6 avro seviyesindeyken, Türkiye’de bu miktar 2,34 avroya karşılık geliyor. Yani, bizim fiyatımız yarı yarıya. Gönlümüz fiyatın böyle devam etmesini istiyor ama şu anda petrol fiyatı ve kurun seviyesinden dolayı bu mümkün görünmüyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER