Anasayfa /  Foto Galeri

Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar

Enflasyon rakamlarının yüksek gelmesiyle birlikte memur ve emeklilerin enflasyon farkı almasının önü açıldı. Temmuz ayında memur ve emeklilerin farklı maaş alması bekleniyor.

Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar - Sayfa 1

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarının yüksek gelmesiyle birlikte memur ve emeklilerin enflasyon farkı almasının önü açıldı. Temmuz ayında memur, memur emeklisi, SGK ve Bağkur emeklileri ile dul ve yetim aylığı alanların maaş farkı alması kesinleşti. Emeklilerin zamlı Ramazan Bayramı ikramiyesini alacakları tarih de belli oldu. İşte ayrıntılar...

Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar - Sayfa 2

Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zamda dün kritik enflasyon verisi açıklandı. Buna göre; SSK ve Bağkur emeklisi şimdiden yüzde 5.46’lık zammı garantiledi. Memur ve memur emeklisi için ise enflasyon ocaktaki yüzde 3’lük zammı geçtiği için yüzde 2.46’lık fark göründü. Emekliye ayrıca temmuzda zamlı ikramiye de ödenecek. Bu arada emeklilere zamlı Ramazan Bayramı ikramiyesinin ödeneceği tarih de belli oldu. 

Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar - Sayfa 3

Posta'nın haberine göre emekli ve memur maaşları, yasa gereği ocak ve temmuz olmak üzere yılda iki kez artıyor. Bu artışta enflasyon belirleyici oluyor. Ancak memur ve memur emeklisi, bunun dışında 2 yılda bir toplu sözleşme masasında kararlaştırılan zammı alıyor. Toplu sözleşmede her dönemde yapılacak zam belirleniyor. Eğer zammın yapıldığı dönemde son 6 aylık enflasyon belirlenen rakamları aşıyorsa, aşan oranda bir de fark yansıtılıyor.

Emekli ve memur Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte maaşa yansıyacak farklar - Sayfa 4

2 yılda bir sözleşme yapılıyor

Toplu sözleşme yapılmayan SSK ve Bağkur emeklileri ise ocak ve temmuzda açıklanan son 6 aylık enflasyon oranında zam alıyor. SSK ve Bağkur emeklisi ocak itibarıyla 6 aylık (temmuz-aralık) enflasyona göre yüzde 8.36 zam aldı.