Anasayfa /  Foto Galeri

Emekli, memur milyonları kapsıyor! Maaşlara zam geliyor... İşte kuruşu kuruşuna yeni zam oranları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, 2021 yılı enflasyon oranı beklentisi yüzde 19.31 oldu. Buna göre emeklilerin 6 aylık zammı yüzde 10’u, memurların ise yüzde 12’yi geçiyor. Enflasyon farkı ise yüzde 7’yi aşacak. İşte yeni zam oranları...

Emekli, memur milyonları kapsıyor! Maaşlara zam geliyor... İşte kuruşu kuruşuna yeni zam oranları - Sayfa 1

Milyonlarca çalışan ve emeklinin 2022 yılında alacağı yeni ücretler enflasyona göre belirleniyor. Bunun için bazı veriler de ortaya çıkmaya başladı. Bu güne kadar açıklanan enflasyon rakamlarına bakıldığında 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 6.72 olarak ortaya çıktı. Ancak kesin rakamın belirlenmesi için Kasım ve Aralık ayı enflasyonlarının da belirlenmesi gerekiyor. 

Emekli, memur milyonları kapsıyor! Maaşlara zam geliyor... İşte kuruşu kuruşuna yeni zam oranları - Sayfa 2

Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları ortaya çıkacak memur ve memur emeklilerinin ise enflasyon farkı ile ilgili oranlar belirlenmiş olacak. Faruk Erdem bugünkü yazısında önemli detayları paylaştı:

Emekli, memur milyonları kapsıyor! Maaşlara zam geliyor... İşte kuruşu kuruşuna yeni zam oranları - Sayfa 3

Anket % 19.31 dedi
Kasım ayında 2021 yılı için yıl sonu enflasyon beklentisi belli oldu. Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 2021 yılı enflasyon oranı beklentisi yüzde 19.31 oldu. Böylece 2022 yılında uygulanacak asgari ücret ve emekli memur zamlarıyla ilgili bir tahmini veri elimize ulaşmış oldu. 

Emekli, memur milyonları kapsıyor! Maaşlara zam geliyor... İşte kuruşu kuruşuna yeni zam oranları - Sayfa 4

Bunun üzerinden şimdi hem zamları hem de asgari ücret rakamının etkilediği bazı ödemeleri hesaplayabiliriz.