Anasayfa /  Ekonomi

Elinde dolar ve altın tutanlar ne yapmalı?

Prof. Dr. Emre Alkin, elinde dolar, altın tutan ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmeyen yatırımcılara uyarıda bulunarak, "dereyi görmeden paçaları sıvamayın" dedi.

Abone ol
Abone ol 14 Kasım 2020 15:09

Türk Lirasındaki hızlı değer kaybının sürdüğü sırada üst üste gelen, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı değişikliği, Berat Albayrak'ın istifası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan'ın gelmesiyle 8.58’e kadar yükselerek tarihi bir rekor kıran dolar kuru hızla düşmeye başladı.

EKONOMİDE REFORM SİNYALİ
Yapılan radikal değişikliklerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide reform sinyali vermiş ve "Önümüzdeki dönemde ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanılarak, ülke risk primi düşürülecek.

Türk ekonomisine ve Türk lirasına güvenen yerli ve uluslararası yatırımcılara her türlü kolaylık gösterilecek, destek verilecek.

Bunun yanı sıra vatandaşlarında bireysel tasarruflarında Türk lirasına yönelmesi de amaçlanıyor.

Yerli ve uluslararası yatırımcılarla yakın mesai içinde olunarak Türkiye'ye doğrudan yatırım getireceklere fırsatları değerlendirme teklifi yapılacak. Bu süreçte ekonominin tüm taraflarıyla tüm sivil toplum kuruluşlarıyla yakın iş birliği halinde olunacak. Uluslararası yatırımcılarla bir seri toplantı yapılarak, onlara Türkiye'deki imkanlar, fırsatlar aktarılacak.

Koronavirüs salgını sürecinde Türkiye'yi öne çıkartacak yatırım programları da önem kazanıyor. Buna göre, finans tarafında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası, reel sektör tarafında Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile diğer bakanlıklar ve iş insanlarıyla Türkiye'ye yeni bir ekonomik sıçrama yaptırılacak. Yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlatılacak.’’ açıklamalarında bulunmuştu.

 

YATIRIMCI DÜŞÜNCELİ
Geçtiğimiz günlerde 540 lira seviyesini gören altın 466 liradan işlem görürken, bir ara 8.58’e kadar yükselen dolar ise 7.66'ya kadar gerilemesi elinde dolar ve altın tutan yatırımcıları düşündürüyor.

EMRE ALKİN UYARDI: "DEREYİ GÖRMEDEN PAÇALARI SIVAMAYIN"
19 Kasım'da yapılacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 11. Para Politikası Kurulu toplantısında çıkacak kararın önemli olduğuna dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emre Alkin kendisine ait youtube kanalında yatırımcılara şu uyarılarda bulundu:

"19 Kasımdaki kararı verene kadar, sakın dereyi görmeden paçayı sıvamayın. Biz daha evvel böyle söylemleri çok gördük. Şöyle diyebilir, 'Bak gördün mü? Yedi buçuk liraya kadar düştü dolar. Meğerse söylemlerle oluyormuş. Eyleme gerek yok' denilebilir. "

Etiketler dolar altın ekonomi
Yorumlar