250 bin güvensiz ürün imha edildi! İşte bakanlığın açıkladı o liste

Güvenli sandığımız ve kullandığımız ürünlerin gerçek yüzü ortaya çıktı. 2018'in ilk 8 ayında 45 bin 824 üründe güvensizlik tespit edilirken özellikle ithal takı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinin zehir saçtığı ortaya çıktı. 250 bin tanesi imha edildi. İçlerinde çocuklarımızın kullandığı ürünlerde yer alıyor.

250 bin güvensiz ürün imha edildi! İşte bakanlığın açıkladı o liste

Güvenli sandığımız ve kullandığımız ürünlerin gerçek yüzü ortaya çıktı. 2018'in ilk 8 ayında 45 bin 824 üründe güvensizlik tespit edilirken özellikle ithal takı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinin zehir saçtığı ortaya çıktı. 250 bin tanesi imha edildi. İçlerinde çocuklarımızın kullandığı ürünlerde yer alıyor.

Türkiye'nin tehlikeli kimyasalları düzenleyen Avrupa Birliği Reach Tüzüğü'ne tam uyumlu hâle gelmesiyle birlikte yapılan denetimlerde 'güvensiz' ürün sayısında adeta patlama yaşandı. Güvenli sanılan, çocukların kullandığı bir çok ürün güvensiz ürün çıktı.

45 BİN 824 ÜRÜN İMHA EDİLDİ

2018'in ilk 8 ayında 45 bin 824 üründe güvensizlik tespit edilirken özellikle ithal takı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinin zehir saçtığı ortaya çıktı. 250 binden fazla güvensiz ürün de imha edildi.

REKOR ARTIŞ

Hazırlanan rapora göre 2017'de 6 bin 620 olan güvensiz ürün sayısı, 2018'in sadece 8 ayda 7 kat artarak 45 bin 824'e fırladı. Özellikle yeni kurulan ve yüklü miktarda ithalat yapan firmaların getirdiği imitasyon takı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinde büyük oranda "güvensizlikler" tespit edildi. Gümrüklerde el konulan söz konusu ürünler imha edilerek yurt içine dağıtılmaları engellendi.

'FİRMALARI TAKİBE ALDIK'

Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Dairesi Başkanı Meral Karaaslan tekstilden kırtasiyeye ayakkabıdan biberona, deterjandan diş fırçasına dek pek çok ürünü incelediklerini belirterek, "2011 yılındaki düzenlemeyle ağır metaller, azo renklendiriciler, fitalatlar ve alev geciktiriciler denetlenirken 2017 yılında AB'nin tehlikeli kimyasallara düzenleme getiren tüzüğü REACH ile tam uyumlu hale geldik. Bugün ürünlerde 4 yerine tam 66 tehlikeli kimyasalı inceliyoruz. 2017 yılında toplam 54 firmanın 6 bin 620 ürününde güvensizlik tespit etmişken 2018'in 8 ayında 27 firmada 45 bin 824 ürününde problem olduğunu belirledik. Daha az firma sayısına karşılık güvensiz ürün sayısı 8 ayda 7 kat arttı. Bunun altında özellikle yeni kurulan ancak büyük miktarlarda ürün ithal eden firmaları takibe almamız yatıyor..

Gelen ürünleri incelediğimizde insan sağlığı ve kullanım açısından güvensizlikler belirledik. İncelenen tehlikeli kimyasalların sayısının artması da bu rakamın zirveye çıkmasında bir diğer önemli etken oldu. Ayrıca 2017'nin tamamında 1 milyon 920 bin adet ürün incelenirken, 2018'in 8 ayında bu miktarın 3,5 milyona çıkması da güvensiz ürün sayısının 7 kata yükselmesinde etkili oldu. Güvensiz ürünlerde imitasyon takı ilk sırayı aldı. Yerli üretim olan tekstil ve hazırgiyim ürünleri ile ayakkabılarda sorun yaşanmadığını gözlemledik" dedi.

OKUL KIYAFETLERİ TEMİZ ÇIKTI
Bu yıl 19 ilde gerçekleştirilen okul dönemi denetimleri hakkında da bilgi veren Karaaslan incelenen 115 bin 16 adet kırtasiye malzemesinde 3 bin 598 üründün güvensiz bulunduğunu ve toplatıldığını anlattı. Karaaslan, "Aynı dönemde denetlenen 9 bin 68 okul kıyafetinin tamamı temiz çıktı. İncelenen 2 bin 188 ayakkabıdan ise 23 adedinde güvensizlik tespit ettik" diye konuştu.

ÜRÜNLER BİR BİR İFŞA EDİLMİŞTİ

Kısa bir süre evvel Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yayınladığı duyuru ile halk sağlığını tehdit 29 ürünün listesini yayınlamıştı. Bir bir ifşa edilen ürünlerin hepsi iş güvenliğini etkileyen ürünlerdi. Denetimler sonucu güvensizliği tespit edilen 29 ürüne ilişkin toplatma kararı alındı, bunların yüzde 72'sini ithal ürünler oluşturdu.

İŞTE O ÜRÜNLERİN LİSTESİ

Bizde sizler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın açıkladığı o ürünleri bir bir derledik. İşte insan güvenlliğini tehdit eden o ürünler.

Self Inn, Self 1002

Self Inn marka Self 1002 model çalışma konumlandırma kemerlerinin, TS en 364 standardının 5., 9., 4. maddesinde gösterilen statik dayanım deneyi sonucunda kopması suretiyle deney silindirinden ayrılması.

Karam Kb02

Karam Marka Kb02 model çalışma konumlandırma kemerlerinin Ts En 364 standardının 5,9,2 maddesinde gösterilen "Dinamik performans deneyi" sonucunda D halkasının ve diğer kumaş parçalarının kopması.

Karam KP25

Ts En 364 standardının 5,1,2 maddesinde gösterilen "Dinamik performans deneyi" sonucunda D halkasının ve diğer kumaş parçalarının kopması suretiyle manken gövdeyi serbest bırakması.

Shelter ikz0145

Yönetmeliğinin (89/686/Aet) temel sağlık ve güvenlik gereklerini gösteren Ek-2'sinin 2, 13 maddesine aykırılık teşkil etmesi.

İkaz Ticaret

Reflektif yeleklerin ilgili standartları olan Ts En Iso 20471 ile Ts En 471 standartlarında belirtilen renk kısaltmalarına uygun olmadığı gerekçesiyle temel sağlık ve güvenlik gereklerini ihlal ettiği ve güvensiz olduğu.

İkz

Reflektif yeleklerin ilgili standartları olan Ts En Iso 20471 ile Ts En 471 standartlarında belirtilen renk kısaltmalarına uygun olmadığı gerekçesiyle temel sağlık ve güvenlik gereklerini ihlal ettiği ve güvensiz olduğu.

En 471:2007 ibaresi bulunan "Ce" işareti iliştirilmiş markasız mavi reflektif yeleklerin üzerinde koruma sınıflarının gösterilmediği, arka plan malzemesi ve yansıtıcı malzeme kullanılarak imal edilen ürünlerde TSE en 471:2003 A1:2007 standardında gösterilen parlak sarı, parlak turuncu, parlak kırmızı renklerinden farklı olarak mavi arka plan malzemesi kullanıldığı ve temel sağlık ve güvenlik görevlerini karşılamaması.

Afşarlar reflektif yelek

Etiket bilgisinde koruma sınıfı 'Sınıf 2' olarak belirtilen mavi reflektif yeleklerin üzerinde kullanılan arka plan malzemesinin TSE En Iso 21471:2013 standardında gösterilen parlak sarı, parlak turuncui parlak kırmızı renklerinden farklı olarak mavi arka plan malzemesi kullanıldığı ve temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılamaması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER